Polski himalaista zginął w Karakorum

Świat
Polski himalaista zginął w Karakorum
Mushahid Hussain892/CC BY-SA 4.0
Śmierć polskiego himalaisty w Karakorum

Polski himalaista Michał Ilczuk zginął w Karakorum. Jego partner Jakub Bogdański został ewakuowany helikopterem. Duet próbował zdobyć szczyt Dih Sar - poinformował Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku.

Do wypadku doszło 1 października. Himalaiści wspinali się na liczący 6200 metrów Dih Sar w masywie Khundjerab w dolinie Shimshal w Pakistanie.

Polak odpadł od ściany

Portal dawn.com informuje, że duet dotarł do obozu bazowego w towarzystwie lokalnego przewodnika. Polacy podjęli decyzję o próbie dostania się na niezdobyty do tej pory szczyt.

 

ZOBACZ: Akcja ratunkowa po zejściu lawiny w Himalajach. Siedem osób zaginionych

 

W pewnym momencie Ilczuk miał spaść podczas wspinaczki i odnieść śmiertelne obrażenia. - Jego partner zadzwonił z telefonu satelitarnego do swojej firmy trekkingowej w Polsce, która następnie skontaktowała się z polską ambasadą w Islamabadzie. Polska placówka dyplomatyczna powiadomiła służby ratunkowe - przekazał cytowany przez portal Abdullah przedstawiciel Shams Alpine Tour Company.

 

 

Bogdańskiemu udało się zejść ze ściany samodzielnie. Został następnie odnaleziony przez ratowników. Po przybyciu do bazy wyprawy, został przetransportowany do Gilgit wojskowym helikopterem. Himalaista nie odniósł obrażeń.

bas/hlk/ dawn.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie