Denis Urubko kończy karierę himalaisty

Polska
Denis Urubko kończy karierę himalaisty
Commons.wikimedia.org/Elekes Andor
Himalaista ma od 2015 r. polskie obywatelstwo

Polsko-rosyjski himalaista Denis Urubko kończy karierę w wysokich górach; jest to poważna decyzja - powiedziała w środę Jelena Łaletina z portalu Russianclimb.com. Jak przypomniała, Urubko mówił o tym przed wyjazdem na wyprawę na Broad Peak.

- Powiedział mi o tym wczoraj, tego dnia z nim rozmawiałam - powiedziała Łaletina, która wcześniej napisała o decyzji Urubki na swoim Facebooku. Przypomniała, że on sam zapowiadał ten krok wcześniej, jeszcze w zeszłym roku i przed wyjazdem na zakończoną właśnie ekspedycję. - Wszyscy myśleli, że on żartuje, ale to nie żarty, to poważna decyzja - podkreśliła. 

 

Na swoim Facebooku Łaletina napisała wcześniej: "Denis Urubko jest w Skardu. Składamy mu życzenia z okazji zakończenia kariery alpinistycznej. Decyzja zapadła. 31 lat w górach, 21 - na wyprawach. Enough! (ang. dosyć!) - jak on sam napisał wczoraj Marii w SMS-ie" (chodzi o wiadomość wysłaną przez Urubkę do jego żony - PAP).

 

Jeden z najlepszych himalaistów na świecie

 

Łaletina zastrzegła, że nie może mówić o dalszych planach sportowca. Jak dodała, Urubko wkrótce ma wrócić do domu, wybiera się także do Polski. Himalaista ma od 2015 roku polskie obywatelstwo. Wcześniej Urubko mówił, że będzie zajmował się wspinaczką skalną - przypomniała Łaletina i zaznaczyła, że "wysokich gór już nie będzie".

 

ZOBACZ: Urubko podjął samodzielną próbę wejścia na szczyt K2. "Zniknął po śniadaniu i rozpoczął wspinaczkę"

 

46-letni Urubko, jeden z najlepszych himalaistów na świecie, po trzeciej nieudanej próbie ataku szczytowego zakończył przed kilkoma dniami samotne zmagania z Broad Peak (8051 m) w Karakorum. Przy ostatniej próbie miał wypadek - porwała go lawina i zepchnęła 100 metrów.

 

Urubko w 2019 r. został uhonorowany razem z innymi polskimi alpinistami wieloma odznaczeniami, m.in. przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona najwyższym odznaczeniem francuskim - Legią Honorową za akcję ratunkową himalaistki Elisabeth Revol na Nanga Parbat w styczniu 2018. Wyczyn biało-czerwonych docenił też Amerykański Klub Alpinistyczny przyznając czwórce nagrodę imienia Davida A. Sowlesa. Ustanowiona w roku 1981 honoruje himalaistów, którzy wykazali się bezinteresownością, poświęcili własne cele i ambicje, by - mimo ryzyka, z jakim to się wiązało - nieść pomoc innym.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie