Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W USA potwierdzono we wtorek pierwszy przypadek zakażenia zmutowanym szczepem koronawirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w południowo-wschodniej Anglii. Tymczasem prezydent elekt Joe Biden przedstawił swój plan walki z epidemią koronawirusa. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Władze miasta Agra na północy Indii, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków kraju - Tadż Mahal, zwiększyły do 15 tys. dzienny limit mogących odwiedzić to miejsce osób. Eksperci ostrzegają, że decyzja może przyczynić się do rozwoju epidemii.

Szczepienia to szansa na powrót do normalności, nie ma się czego obawiać - mówili zgodnie pracownicy Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, którzy w środę poddali się szczepieniu przeciw COVID-19. Jak podkreślali, aby opanować pandemię konieczne jest zaszczepienie 70 proc. populacji.

Argentyński regulator w środę zatwierdził do użytku awaryjnego w kraju szczepionkę przeciw Covid-19 opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformował ten koncern farmaceutyczny.

W ciągu ostatniej doby we Francji zarejestrowano zakażenie koronawirusem u 26 457 kolejnych osób. W szpitalach zmarło 304 pacjentów chorych na Covid-19 - poinformowała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Coraz więcej Amerykanów zmuszonych do przebywania w domach ze względu na pandemię koronawirusa decyduje się na przydomowy chów kur. Zwierzęta mają zapewnić ludziom towarzystwo i stały zapas świeżych jaj - poinformowała w środę agencja AP.

W Belgii cały czas spadają liczby hospitalizacji i nowych przypadków Covid-19. I choć eksperci ostrzegają przed zbytnim optymizmem, to kraj radzi sobie szczególnie dobrze w porównaniu z innymi krajami europejskimi - informuje telewizja VRT.

Średnio 158 pacjentów z Covid-19 trafiało do szpitala każdego dnia między 23 a 29 grudnia, co stanowi spadek o 14 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Prawie połowa Włochów gotowa jest zawiadomić policję o zabronionych z powodu pandemii hucznych zabawach sylwestrowych - wynika z sondażu. Jak zauważono, ta szczególna czujność wynika z tego, że 76 proc. osób zrezygnowało w tych dniach ze spotkań z bliskimi.

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca przedłożył Europejskiej Agencji Leków (EMA) pełną dokumentację dotyczącą swojej szczepionki na Covid-19. Na podstawie tych materiałów EMA może podjąć decyzję o ewentualnym dopuszczeniu preparatu na rynek - podał w środę rzecznik firmy.

Osoby zaangażowane w przygotowanie treści, wykorzystywanych przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz kontrolerzy NIK zostali dopisani do listy osób, wobec których można świadczyć usługi hotelowe. Odpowiednie rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Kolejne dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi trafią do Berlina później, niż oczekiwano. - To sprawia nam teraz wielkie trudności, ponieważ stworzyliśmy nasze plany w oparciu o te zobowiązania - powiedziała w środę rozgłośni rbb minister zdrowia landu Berlin Dilek Kalayci.

Grecki centroprawicowy rząd zakończył priorytetowy program szczepień wyższych urzędników państwowych po tym, jak zamieszone w mediach społecznościowych ich selfie podczas tej akcji spotkały się z negatywną reakcją związków zawodowych branży medycznej i partii opozycyjnych.

Zastępczyni rzecznika rządu Aristotelia Peloni powiedziała w środę, że plan szczepień 126 urzędników rządowych i organizacji państwowych został przerwany i że około połowa z nich otrzymała szczepionkę.

Ponad trzy czwarte ludności Anglii znajdzie się od czwartku na obszarach objętych najwyższym poziomem restrykcji epidemicznych. Z powodu nowej odmiany koronawirusa brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podniósł restrykcje na kolejnych obszarach kraju.

Wielka Brytania: ponad 50 tys. zakażeń w ciągu doby, blisko tysiąc zgonów

Do końca tygodnia w woj. śląskim zaszczepionych przeciw COVID-19 ma być 4,5 tys. osób – wynika z deklaracji dyrektorów szpitali węzłowych, zebranych przez służby wojewody śląskiego.

O 93 procent zmniejszyły się w tym roku we Włoszech wpływy ze sprzedaży biletów do kin w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody były niższe o 460 milionów euro - poinformowała w środę branża kinowa.

Władze regionu Kalmar na południu Szwecji poinformowały w środę o pierwszym w tym kraju przypadku zgonu osoby, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. 85-letni mężczyzna, cierpiący na liczne choroby, zmarł dzień po przyjęciu szczepionki.

85-latek zmarł dzień po zaszczepieniu na Covid-19

Projekt nowelizacji rozporządzenia zwalniający z kwarantanny m.in. obywateli UE przejeżdżających przez Polskę opublikowano w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Doprecyzowuje on również, że obowiązek odbywania kwarantanny mają też osoby przekraczające granicę wewnętrzną transportem zbiorowym.

Chodzi o projekt nowelizacji rządowego rozporządzenia z 21 grudnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

575 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 16 202 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Jednego dnia wykonano 169 tysięcy testów, z których 9 proc. dało wynik pozytywny.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 73 604 i jest najwyższy w Europie.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 2 milionów mieszkańców Włoch; wyzdrowiało około 1,4 miliona.

Obecnie zakażonych jest co najmniej 564 tys. osób. Liczba hospitalizowanych pacjentów wynosi 23,5 tysiąca. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 2,5 tysiąca najciężej chorych na Covid-19.

W związku z narastającym ryzykiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem Chiny zwiększą środki przeciwepidemiczne przed okresem świątecznym z okazji przypadającego w lutym Chińskiego Nowego Roku – ogłosiła w środę państwowa komisja zdrowia

Liczba zgonów w listopadzie w Niemczech znacznie wzrosła. Według wstępnych ustaleń Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) zmarło wówczas o 11 proc. więcej osób niż wynosi średnia dla tego miesiąca z poprzednich lat.

Destatis ustalił wstępnie, że w listopadzie zmarło w Niemczech 84 480 osób, czyli o 8186 więcej, niż wynosi listopadowa średnia z ostatnich lat - informuje w środę dziennik "Die Welt".

Ostatnio ponad 80 000 zgonów w listopadzie odnotowano w kraju w 1974 roku.

Polska może przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi – poinformował w środę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhenij Jenin.

Rodziny, które odmówią zaszczepienia niedołężnych seniorów przeciwko Covid-19, mogą stracić nad nimi opiekę - wynika z komunikatu prokuratury w Sewilli, na południu Hiszpanii.

Aktor Cezary Pazura został ambasadorem kampanii #SzczepimySię. Na początku stycznia, w spotach radiowych Pazura będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19 - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

W stołecznych szpitalach trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Placówki otrzymują kolejne dostawy szczepionek i deklarują, że chętnych do szczepień jest dużo. - Zgłosiło się 90 proc. pracowników - powiedziała PAP Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor wojewódzkiego szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Przeciw COVID-19 zaszczepili się już m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja i prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.

Z informacji dostępnych na Twitterze i na stronach internetowych instytucji i podmiotów wiadomo też, że wśród zaszczepionych są również m.in. prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.

Szczepionkę otrzymali też m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk i były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

W szpitalach w woj. lubelskim wolnych jest tysiąc łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 oraz 64 respiratory – wynika z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Liczba łóżek covidowych ma być w styczniu zmniejszona.

Władze Szwajcarii zapowiedziały w środę, że nie wprowadzą nowych restrykcji epidemicznych, mimo wzrostu przypadków śmiertelnych i pojawienia się w tym kraju nowych szczepów koronawirusa z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki.

Od początku pandemii w Szwajcarii zdiagnozowano ponad 440 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło blisko 7 tys. osób. We wtorek eksperci oznajmili, że odsetek przypadków śmiertelnych w tym kraju należy do najwyższych na świecie.

Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. – wynika z danych udostępnionych w środę PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Premier Włoch Giuseppe Conte wykluczył w środę możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. Na konferencji prasowej podsumowującej rok ogłosił, że stan wyjątkowy z powodu pandemii będzie przedłużany tak długo, jak będzie to konieczne.

Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 66 lekarzy, 48 pielęgniarek, 10 dentystów, 4 farmaceutów, 5 ratowników medycznych i 4 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia.

Pełne dane są dostępne tutaj.

Na środowym posiedzeniu rząd Bułgarii podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 600 mln lewów (300 mln euro) na pomoc dla firm, które nie zwalniają pracowników mimo, iż są zamknięte z powodu restrykcji, mających ograniczyć rozwój epidemii Covid-19.

Z jednej fiolki mogłoby być sześć, a nie pięć dawek szczepionki – ocenił prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski. Zgodnie z zaleceniami, zawartość jednej fiolki jest przeznaczona na pięć dawek.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn ocenił w środę, że restrykcje epidemiczne muszą zostać częściowo przedłużone w kraju i podkreślił, że śmiertelność z powodu Covid-19 jest wysoka. - Nie rozumiem, jak w tej sytuacji możemy wrócić do trybu sprzed blokady - powiedział.

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.

Epidemia Covid-19 kosztowała budżet Portugalii około 4,3 mld euro - wynika z szacunków Generalnej Dyrekcji ds. Budżetu (DGO), agendy ministerstwa finansów w Lizbonie. Przyczynił się do tego zarówno drastyczny wzrost wydatków, jak i mniejsze wpływy, głównie z podatków.

Testowanie nauczycieli na obecność SARS-CoV-2 będzie odbywać się na zasadzie dobrowolności. Każdy nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły – powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Bary i restauracje w Petersburgu w środę, przedostatnim dniu roku, przestają przyjmować gości w swoich salach. W drugiej co do wielkości metropolii Rosji i jej kulturalnej stolicy drzwi zamykają muzea i teatry. Przyczyną jest sytuacja epidemiczna.

Klub KO uważa, że wprowadzenie zakazu poruszania się po godz. 19 w sylwestra na podstawie rozporządzenia jest niezgodne z konstytucją i apeluje do premiera o jego wycofanie - mówili na konferencji prasowej w środę posłowie KO Robert Kropiwnicki i Marzena Okła-Drewnowicz.

Mamy 12 955 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Nie żyje 565 kolejnych osób. Liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 1 281 414. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 28 019 osób.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapowiedział w środę zmianę systemu dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Szpitale będą ją zamawiać do czwartku i otrzymywać w poniedziałki. Ma to usprawnić dystrybucję specyfiku i szczepienia.

W ostatnim tygodniu ferii, czyli od 10 do 17 stycznia, będzie przeprowadzone testowanie na obecność koronawirusa nauczycieli w całym kraju - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że chodzi o nauczycieli nauczania początkowego.

Szczepionka przeciw Covid-19, opracowana przez jednostkę chińskiej państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm, wykazała skuteczność na poziomie 79,34 proc. w ochronie przed chorobą – ogłosił w środę producent na podstawie wstępnej analizy wyników badań. Badania wykazały, że szczepionka jest bezpieczna, a po podaniu dwóch dawek u 95,52 proc. badanych pojawiły się ochronne przeciwciała - przekazał należący do Sinopharmu Pekiński Instytut Produktów Biologicznych, który złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki do powszechnego użycia w Chinach.

 

Z raportu, który spłynął do mnie we wtorek o godzinie 18.30 wynika, że przekroczona została liczba 14 tys. osób, którym podano pierwszą dawkę szczepionki - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wielka Brytania została w środę pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciwko Covid-19 koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego - poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Niezdecydowani zaczynają się do nas zgłaszać, widzimy duże zainteresowanie szczepionkami - powiedział w środę dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym dr Artur Zaczyński. Dodał, że w szpitalu klinicznym MSWiA do szczepień zgłosiło się ok. 60 proc. - 70 proc. personelu.

Po wielu miesiącach trudnej walki z pandemią koronawirusa jesteśmy świadkami wielkiego przełomu, który już wkrótce pozwoli nam wrócić do normalności, jaką pamiętamy jeszcze z początku tego roku. Tym przełomem jest szczepionka - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

Ryzyko śmierci po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 jest pięć razy większe niż u osób chorujących na grypę, wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Przeciwdziałania Chorób (CDC), który przeanalizował przypadki ponad 10 tys. pacjentów.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny, czy ograniczeń dot. działalności gospodarczej. Suma nałożonych grzywien to prawie 24,5 mln zł.

Włoski lekarz, którego z powodu poglądów prezentowanych w internecie, uznano za "negacjonistę" pandemii i antyszczepionkowca, został ukarany obniżeniem pensji o jedną piątą przez pięć miesięcy. Karę wymierzyła mu lokalna jednostka służby zdrowia w Turynie.

Środa to kolejny dzień szczepień przeciw COVID-19. We wtorek rozdysponowano ostatnie fiolki z pierwszej partii szczepionek, która dotarła do Polski w piątek w nocy oraz część z drugiej, poniedziałkowej dostawy. W związku z postulatami lekarzy zapisy na szczepienia osób z tzw. grupy zero przedłużono do 14 stycznia.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował we wtorek wieczorem, że liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 168 817 przypadków. Zarejestrowano też 1718 zgonów z powodu Covid-19.

Zgodnie z szacunkami UJH od początku epidemii w USA odnotowano łącznie 19 mln 526 228 przypadków zakażenia koronawirusem. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi 337 918.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku przybyło 12 099 zakażeń koronawirusem, a z powodu Covid-19 zmarło 990 osób - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. W Meksyku obowiązują nowe restrykcje epidemiologiczne wynikające z okresu świątecznego.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek późnym wieczorem od początku epidemii w Meksyku zarejestrowano 1 mln 401 529 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu powikłań wywołanych przez Covid-19 zmarło łącznie 123 845 osób.

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił we wtorek swój plan walki z epidemią koronawirusa, nie szczędząc słów krytyki pod adresem ustępującego prezydenta Donalda Trumpa za jego podejście do zagrożeń wynikających z rozprzestrzenia się SARS-CoV-2.

W pierwszym okresie po objęciu urzędu prezydent elekt zamierza się skoncentrować na rozprowadzeniu 100 milionów szczepionek, otwarciu większości placówek edukacyjnych, poczynając od przedszkoli na szkołach skończywszy.

Ogólnokrajowa kampania szczepień rozpocznie się w Brazylii nie wcześniej niż 20 stycznia - zapowiedział we wtorek szef resortu zdrowia Elcio Franco. Zaapelował do producentów szczepionek, by jak najszybciej dopełnili formalności i zdobyli zezwolenia.

W USA potwierdzono we wtorek pierwszy przypadek zakażenia zmutowanym szczepem koronawirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w południowo-wschodniej Anglii.

Zakażenie wykryto o dwudziestolatka z hrabstwa Elbert (Kolorado), który ostatnio nigdzie nie podróżował.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie