Niemcy: opóźniają się dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi

Świat
Niemcy: opóźniają się dostawy szczepionek przeciwko koronawirusowi
PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Berlin: miejski punkt szczepień

Kolejne dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi trafią do Berlina później, niż oczekiwano. "To sprawia nam teraz wielkie trudności, ponieważ stworzyliśmy nasze plany w oparciu o te zobowiązania” - powiedziała w środę rozgłośni rbb minister zdrowia landu Berlin Dilek Kalayci.

Federalne ministerstwo zdrowia ogłosiło w środę, że następna dostawa 670 tys. szczepionek będzie gotowa od 8 stycznia. Berlin początkowo zakładał jednak, że już 4 stycznia miasto powinno otrzymać kolejne 29 250 dawek szczepionki.

 

ZOBACZ: 85-latek zmarł dzień po zaszczepieniu przeciw Covid-19. "Miał wiele chorób"

 

Kalayci przypomniała, że te dawki szczepionek są potrzebne już na początku roku, aby można było zacząć szczepić osoby powyżej 80. roku życia. - Oczywiście nie możemy tego teraz zrobić - dodała. Dlatego już od środy tylko osoby powyżej 90. roku życia będą zapraszane na szczepienia.

 

"Wszyscy jesteśmy rozczarowani"

 

- Mam prośbę do rządu federalnego, aby zorganizował dostawy trochę bardziej stabilne. Nie możemy tu wszystkiego przygotować, a potem mieć taką przerwę - powiedziała Kalayci. - Jestem zła. Brak szczepionki pozostaje problemem. Wszyscy jesteśmy rozczarowani niewielkimi ilościami szczepionki - dodała.

 

Dziennik "Tagesspiegel" podał, że otwarcie centrum szczepień przeciwko Covid 19 na byłym lotnisku Tegel, które planowano na wtorek, zostało przesunięte w związku z tym, że nie ma wystarczającej ilości szczepionek. W czwartek zostanie zamknięte największe centrum szczepień w stolicy Niemiec w dzielnicy Treptow.

 

Administracja berlińskiego Senatu (rządu) poinformowała, że do środy zaszczepiono w Berlinie 6296 osób.

 

- Rozpoczęcie szczepień zakończyło się sukcesem - ocenił w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. Szczepionkę zamawia rząd federalny, a rozprowadza ją do landów resort zdrowia. Kraje związkowe dbają o lokalną dystrybucję szczepionki.

jo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie