Wielki spadek ruchu granicznego. Najmniejszy z Niemcami

Biznes
Wielki spadek ruchu granicznego. Najmniejszy z Niemcami
Pixabay
W epidemicznym roku 2020 Polacy rzadziej przekraczali granice kraju, m.in. tę na Odrze

Znamy statystyczny bilans polskiego ruchu granicznego w trzecim kwartale 2020 roku. GUS poinformował, że w miesiącach letnich był on o 30-40 procent mniejszy niż w okresie lipiec-wrzesień 2019 roku. Najmniej ucierpiał ruch na granicy polsko-niemieckiej - spadł o kilkanaście procent.

GUS informuje, że w trzecim kwartale tego roku polską granicę przekroczyło o 38,5 proc. mniej cudzoziemców niż rok wcześniej. W tym samym czasie liczba Polaków na granicach była o 34,1 proc. mniejsza. Wartość towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców w Polsce oraz nabytych przez Polaków za granicą spadła w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku odpowiednio o 46,6 proc. i 42,6 proc.

 

Słabe wakacje

 

Liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 56,2 miliona osób - z tego 31,2 miliona dotyczyło cudzoziemców, a 25 milionów Polaków. Oznacza to, że ruch graniczny (z Polski i do Polski) był mniejszy w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku aż o 32,5 miliona osób. A nie zapominajmy, że badano okres wakacyjny, kiedy pandemiczne restrykcje administracyjne były nieduże, a sam koronawirus mniej agresywny.

 

Oczywiście w stosunku do drugiego kwartału tego roku liczba przekroczeń polskiej granicy była większa aż o 94,8 proc. (cudzoziemców o 87,1 proc., a Polaków o 105,3 proc.).

 

ZOBACZ: "Zwroty COVID" z UFG za odwołane wycieczki. Wnioski tylko do końca roku

 

W strukturze ruchu na granicy lądowej w minionym kwartale największy udział miały przekroczenia odcinka z Niemcami (56,4 proc.), następnie z Czechami (23,4 proc.), Słowacją (12,9 proc.), Litwą (3,2 proc.), Ukrainą (2,9 proc.), Białorusią (1,1 proc.) i Rosją (0,1 proc).

 

Wśród cudzoziemców przekraczających poszczególne odcinki polskiej granicy lądowej zawsze dominowali obywatele kraju sąsiadującego. Wyniki badań pokazują też, że najczęściej byli oni mieszkańcami miejscowości leżących w odległości do 50 kilometrów od linii granicznej, co oznacza, że wzajemne wizyty częściej miały charakter ekonomiczny niż turystyczny.

 

Z Niemcami dajemy radę

 

Wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w trzecim kwartale GUS podsumował na 7 miliardów złotych. Z kolei wydatki poniesione za granicą przez mieszkańców Polski wyniosły 4,7 miliarda złotych. Bardzo duża część tych kwot przypada na relacje polsko-niemieckie.

 

ZOBACZ: Rzecznik MZ: przewidziane są korzyści dla zaszczepionych

 

Ruch graniczny z naszym zachodnim sąsiadem nie jest tak bardzo ograniczony jak ze wszystkimi pozostałymi. W minionym kwartale zarówno ruch osób jak i wartość handlu z Białorusią i Ukrainą były mniejsze niż rok wcześniej o około 80 proc., a z Czechami i Słowacją zanotowaliśmy spadek o 30-40 proc.

 

W kontaktach z Niemcami kwartalny uszczerbek był tylko kilkunastoprocentowy. W miesiącach wakacyjnych polską granicę od strony Niemiec przekroczyło 17,5 miliona cudzoziemców. Kupili oni u nas towary i usługi za ponad 4 miliardy złotych. W tym samym czasie granice niemiecką przekroczyło 11,5 miliona Polaków, a za Odrą wydali oni ponad 2 miliardy złotych.

Jacek Brzeski/wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie