Mobilne punkty szczepień w gminach. Kiedy powstaną?

Polska
Mobilne punkty szczepień w gminach. Kiedy powstaną?
Polsat News
Piotr Müller w programie "Graffiti"

Mobilne punkty szczepień w poszczególnych gminach będą powstawały na przełomie stycznia i lutego - zapowiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek rano dotarł do Polski transport 300 tys. szczepionek przeciw COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami premiera jeszcze w poniedziałek ma rozpocząć się ich dystrybucja do szpitali.

 

ZOBACZ: Premier: do Polski przyleciało 300 tys. kolejnych dawek szczepionki

 

Rzecznik rządu powiedział w "Graffiti", że poniedziałkowy transport szczepionek pozwoli kontynuować proces szczepień tzw. grupy zero. Dodał, że jest to transport, który realizuje tegoroczne zamówienia. Zapewnił, że rząd jest jednak gotowy do przyjęcia większej liczby szczepionek.

 

Müller był też pytany, czy jest szansa na przyspieszenie szczepień dla grupy I, w której są m.in. nauczyciele i seniorzy. - My chcemy realizować te szczepienia w taki sposób, że przed zakończeniem szczepienia w poprzedniej grupie, żeby na zakładkę rozpoczynać szczepienia w grupie kolejnej - zaznaczył.

 

Mobilne punkty szczepień

 

Dodał, że zapisy na szczepienia do grupy I mają ruszyć 15 stycznia.

 

Pytany, kiedy rozpocznie się realizacja zapowiadanych mobilnych punktów szczepień w każdej gminie odpowiedział, że będzie to przełom stycznia i lutego. - W związku z tym, że w tej chwili trwa faza zero. Od 15 stycznia mamy rejestracje już o charakterze powszechnym. Mniej więcej na przełomie stycznia i lutego będą powstawały te punkty w poszczególnych gminach - zaznaczył.

 

WIDEO: Piotr Müller w "Graffiti"

  

 

W pierwszej kolejności na COVID-19 szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

 

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

dk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie