Ksiądz znalazł sposób na kolędę. "W tym roku wszystko jest inaczej"

Polska
Ksiądz znalazł sposób na kolędę. "W tym roku wszystko jest inaczej"
Twitter/ ks. Daniel Wachowiak
ks. Daniel Wachowiak odwiedził parafian z wizytą duszpasterską przed ich domami

- W tym roku wszystko jest inaczej - zaznacza ks. Daniel Wachowiak, który odwiedził parafian… przed ich domami. Pandemia COVID-19 spowodowała, że duchowny musiał znaleźć alternatywny sposób na kolędę.

- Spotykam się z nimi przed ich domami, na ich podwórku, w ramach ich gospodarstwa i modlę się za nich - opowiada w nagraniu zamieszczonym na Twitterze ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Piłce (woj. wielkopolskie). Kapłan tłumaczy, jak wygląda przebieg wizyty duszpasterskiej w dobie pandemii COVID-19.  

 

ZOBACZ: "Potrzebne jest braterstwo i solidarność". Papież w orędziu na Boże Narodzenie

 

Wizytę duszpasterską  poprzedziła msza w kościele w intencji parafian. Mieszkańcy w oczekiwaniu na duchownego przygotowują stół nakryty białym obrusem, na którym stawiają świece, krzyż oraz wodę święconą i kropidło. 

 

Nowy sposób na kolędę ucieszył mieszkańców. Kapłan zdradził, że podczas odwiedzin był zapraszany przez niektórych parafian do domu, jednak ze względu na obecną sytuację epidemiczną, musiał odmówić.

Nie ma wytycznych

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa - zaznaczył pod koniec listopada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

 

ZOBACZ: Jak będzie wyglądać kolęda w Warszawie? Jest decyzja

 

W informacji przekazanej przez biuro prasowe Episkopatu ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że "każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną »kolędę«". Wyjaśnił, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie.

 

"W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele" - zauważył rzecznik Episkopatu.

ms/prz/ polsatnews.pl, radiopoznan.fm, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie