"Covid-19 zostanie z nami przez następne 10 lat". Szef firmy od szczepionki ostrzega

Świat
"Covid-19 zostanie z nami przez następne 10 lat". Szef firmy od szczepionki ostrzega
PAP/EPA/Jose Pazos
CEO BioNTechu mówi o nowej definicji "normalności"

- Musimy przyjąć nową definicję normalności. Musimy przywyknąć do tego, że będą kolejne ogniska koronawirusa - powiedział na konferencji prasowej Ugur Sahin, dyrektor generalny firmy BioNTech. W jego ocenie Covid-19 nie zniknie przez co najmniej 10 następnych lat.

Firma Sahina wraz wraz z Pfizerem stworzyła szczepionkę, która w poniedziałek otrzymała zgodę od Komisji Europejskiej na dystrybucję w krajach Unii Europejskiej. Pierwsi Polacy, przedstawiciele służby zdrowia, mają zostać zaszczepieni w niedzielę 27 grudnia.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 23 grudnia

 

CEO BioNTechu został zapytany na konferencji prasowej, kiedy świat może liczyć na powrót do "normalności". Zdaniem Sahina, jej definicję "trzeba będzie stworzyć na nowo".

 

- Wirus zostanie z nami na kolejne 10 lat. Musimy pogodzić się z faktem, że będą kolejne ogniska - mówił.

"Nowa normalność"

Według lekarza "nowa normalność" oznacza jedynie to, że kraje nie będą musiały wprowadzać pełnego lockdownu. - Liczby zakażonych nie zmniejszą się już tej zimy. Ale musimy zrobić wszystko, by kolejna zima była już w "nowej normalności" - dodał. Przewiduje, że sytuacja powinna "uspokoić się" pod koniec wakacji.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw Covid-19 w drodze do Polski. Wiozą je dwa auta dostawcze

 

Zdaniem szefa BioNTechu zaszczepienie nawet 60-70 proc. światowej populacji niekoniecznie zapobiegnie dalszym wybuchom epidemii. Sahin zwrócił uwagę, że przez ciągłą mutację wirusa, konieczne może okazać się zaszczepienie większego odsetka osób. Dodał, że potwierdzenie, czy szczepionka Pfizer/BioNTech rzeczywiście działa na nowy szczep odkryty w Wielkiej Brytanii, wymaga jeszcze dwóch tygodni badań i obserwacji.

"Comirnaty"

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

 

Europejska Agencja Leków podała, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. EMA zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

 

Agencja podała, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą.

 

Najczęstsze działania niepożądane związane z jej stosowaniem - jak poinformowali eksperci - były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę.

 

bas/ ml/ Bussiness Today, news.yahoo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie