Spłonął "Dąb Rzeczypospolitej". Nagroda za wskazanie sprawcy

Polska
Spłonął "Dąb Rzeczypospolitej". Nagroda za wskazanie sprawcy
Facebook/ OSP Górzno
Do pożaru doszło w pierwszy dzień Bożego Narodzenia w miejscowości Traczyska

10 tys. nagrody wyznaczył dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia niemal 500-letniego "Dębu Rzeczypospolitej" w rezerwacie Jar Brynicy na terenie nadleśnictwa Brodnica, który spłonął w piątek.

W oświadczeniu dyrektor RDLP w Toruniu podkreślił, że doszczętnemu spaleniu uległ najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej nadleśnictwa Brodnica; wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić pożar tego pomnika przyrody.

 

ZOBACZ: Spłonął 500-letni "Dąb Rzeczypospolitej". To prawdopodobnie podpalenie

 

"Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu. To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni o kontakt z policją" - zaapelował dyrektor toruńskiej RDLP.

 

Podziękował on jednocześnie strażakom za sprawną akcję i wyraził nadziej na szybkie wykrycie sprawcy lub sprawców.

 

OŚWIADCZENIE DYREKTORA REGIONALNEJ DYREKCJI LASÓW PAŃSTWOWYCH W TORUNIU O NAGRODZIE ZA POMOC W UJĘCIU SPRAWCY PODPALENIA...

Opublikowany przez Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu Piątek, 25 grudnia 2020

 

WIDEO: Spłonął "Dąb Rzeczypospolitej"

  

Pomnik przyrody

 

Do pożaru doszło w pierwszy dzień Bożego Narodzenia w miejscowości Traczyska. Jak informował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy kpt. Krzysztof Natucki, po przyjeździe strażaków dąb był już powalony i płonął. "Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie" - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Krościenko Wyżne: płonął pomnikowy dąb. "To wygląda na podpalenie"

 

"Dąb Rzeczypospolitej", będący pomnikiem przyrody, rósł w leśnictwie Borek w obrębie nadleśnictwa Brodnica, w rezerwacie Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Był to dąb szypułkowy o wysokości 33 m i obwodzie w pierśnicy (na wysokości 1,3 m) 650 cm. Niedaleko spalonego dębu rosną około 200-letnie sosny.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie