Spłonął 500-letni "Dąb Rzeczypospolitej". To prawdopodobnie podpalenie

Polska
Spłonął 500-letni "Dąb Rzeczypospolitej". To prawdopodobnie podpalenie
Facebook/OSP Górzno
"Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie"

Liczący około 500 lat "Dąb Rzeczypospolitej", zwany też "Dębem Jagiełły" spłonął w piątek w miejscowości Traczyka (Kujawsko-pomorskie). Prawdopodobnie doszło do podpalenia drzewa - poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy kpt. Krzysztof Natucki.

"Po przyjeździe strażaków dąb był już powalony i płonął. Pożar został ugaszony i nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia. Z pierwszych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie" - powiedział kpt. Natucki.

 

W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy OSP z Lidzbarka Warmińskiego i zastęp PSP z Działowa oraz dwa zastępy PSP i jeden OSP z Brodnicy.

 

ZOBACZ: Seria podpaleń. Ogień miał podkładać strażak z 16-latkiem

 

 

"Dąb Rzeczypospolitej", będący pomnikiem przyrody, rósł w leśnictwie Borek w obrębie nadleśnictwa Brodnica, w rezerwacie Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To dąb szypułkowy o wysokości 33 m i o obwodzie w pierśnicy (na wysokości 1,3 m) 650 cm. W drzewie znajdował się duża dziupla. Niedaleko spalonego dębu rosną około 200-letnie sosny.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie