Pielęgniarka Alicja Jakubowska będzie pierwszą zaszczepioną przeciw Covid-19 w Polsce

Polska
Pielęgniarka Alicja Jakubowska będzie pierwszą zaszczepioną przeciw Covid-19 w Polsce
PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL
Kobieta, która zostanie jako pierwsza zaszczepiona w Polsce, pracuje w warszawskim szpitalu

Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński, który kieruje szpitalem tymczasowym na PGE Narodowym. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie - poinformował w sobotę dr Zaczyński.

W niedzielę rano do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafi 75 fiolek szczepionek, dzięki którym będzie można zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.

 

ZOBACZ: Węgry. Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły dzień wcześniej niż planowano

 

Dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, który jest filią CSK MSWiA, powiedział w sobotę, że jako pierwsza zostanie zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka Alicja Jakubowska.

 

- Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę - wyjawił dr Artur Zaczyński.

 

Zaszczepienie personelu szpitala MSWiA zajmie pięć dni

 

Dodał, że wśród pierwszych zaszczepionych będzie też jedna z diagnostów laboratoryjnych, która uczestniczyła m.in. w akcji w Dover oraz jeden z ratowników medycznych.

 

Według dr Zaczyńskiego, zaszczepienie personelu szpitala, który zgodził się na szczepionkę, powinno zająć pięć dni. - Oprócz pracowników szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie szczepionki trafią do Szpitala Narodowego oraz do naszych filii przy ul. Sandomierskiej w Warszawie oraz filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach - wyliczył.

 

ZOBACZ: Szczepionki przeciw koronawirusowi w magazynie ARM. "Dotarły nad ranem"

 

O tym, że transport szczepionek odbywa się zgodnie z planem, informował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych są już szczepionki przeciwko COVID-19.

 

"Pierwsza partia 10 tys. szczepionek będzie w najbliższym czasie dystrybuowana do 72 szpitali węzłowych" - napisał na Twitterze minister zdrowia.

 

 

Pierwsze szczepionki dotarły do Polski w piątek wieczorem

 

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

 

Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

 

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie