Wielki projekt Włochów. Chcą odbudować podłogę Koloseum

Świat
Wielki projekt Włochów. Chcą odbudować podłogę Koloseum
pixabay/Ichigo121212
Odtworzenie podłogi Koloseum da mu nowe życie?

Wysoko wyspecjalizowanych inżynierów do odbudowy podłogi Koloseum poszukuje rząd Włoch. Projekt, na którego realizację wyznaczono budżet w wysokości 10 mln euro, ma w założeniu przywrócić miejscu jego świetność i być swoistym oknem w przeszłość dla zwiedzających. Włosi chcą, aby arena znów stała się świadkiem wielkich wydarzeń. Tym razem nie chodzi jednak o walki gladiatorów, ale o kulturę.

Kultowa, zbudowana przed dwoma tysiącami lat arena, oczekuje na wybitnych inżynierów mogących przywrócić jej dawną świetność i przeznaczenie do widowisk. Ale tym razem nie będzie chodziło - wbrew pierwotnym zapowiedziom - o inscenizowane walki gladiatorów, a o "kulturę wyższą".

 

- Arena będzie wykorzystywana do kultury wysokiej, czyli koncertów lub teatru, ale żadnych pokazów gladiatorów - powiedziała "The Times" Alfonsina Russo, dyrektor Koloseum. - Chcemy pokazać, jak było i poszukujemy propozycji z całego świata - dodała.

 

Trudne zadanie

 

Inżynierów, którzy podejmą się tego zadania, czeka trudna próba. Włoski minister kultury Dario Franceschini "poszukuje zaawansowanego technologicznie rozwiązania, które umożliwi odwiedzającemu zobaczenie podziemnych pomieszczeń... ale także docenienie piękna Koloseum". Włosi oczekują wysuwanej podłogi, którą będzie można szybko zamykać w razie złej pogody, by chronić pomieszczenia znajdujące się w piwnicach.

 

Ale to nie wszystko. Chcą także, aby powstał system zapadni i wind, podobny do tego, który niegdyś wciągał zwierzęta na arenę. Alfonsina Russo uważa odtworzenie oryginalnych technik za dobry i interesujący pomysł. Sądzi, że windy powinny być zaawansowane technologicznie - Moglibyśmy mieć takie, które działają za naciśnięciem przycisku i nie potrzebujemy niewolników - mówi. 

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie 5-latki. Dziewczynka znalazła zabytek, który ma 3 tys. lat

 

Inżynierowie będą musieli także upewnić się, że nowa podłoga nie uszkodzi ruin. Nie można jej przytwierdzić do oryginalnej konstrukcji, w związku z czym będzie ona wolnostojąca i najprawdopodobniej podparta na słupach. Planowane rozpoczęcie prac przewidywane jest na przyszły rok, a ich ukończenie na rok 2022 lub 2023. Na realizację zadania przewidziano budżet w wysokości 10 mln euro.

 

Koloseum otwarte zostało w 80 roku naszej ery. Ceremonię uświetniło 100 dni walk gladiatorów. Widowiska organizowano na arenie przez ponad 400 lat. Skończyły się one niedługo po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Ostatnie igrzyska zostały przeprowadzone w 528 roku.

 

Podczas trzęsienia ziemi w 1349 roku jego południowa ściana zawaliła się. Pierwotna podłoga Koloseum z czasem zgniła, a piwnice, gdzie dawniej trzymano dzikie zwierzęta, zostały zasypane ziemią. 7 lipca 2007 roku Koloseum zostało uznane za jeden z nowych siedmiu cudów świata.

rsr/prz/ The Times, BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie