Abp Ryś: historia pokazuje, że Kościół wychodził z bardzo dramatycznych kryzysów

Polska
Abp Ryś: historia pokazuje, że Kościół wychodził z bardzo dramatycznych kryzysów
Polsat News
Abp Grzegorz Ryś

Gościem Doroty Gawryluk w programie "Gość Wydarzeń" był ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki i administrator apostolski diecezji kaliskiej.

- Wszyscy mówią, że święta będą trudniejsze, ja wtedy staram odpowiadać się, że kiedy czytamy Ewangelię to odkrywamy, że pan Jezus przyszedł do tego co trudne. Nie urodził się w łatwych okolicznościach - Izraela był w niewoli rzymskiej, Jezus urodził się w grocie, która była stajnią, po narodzinach musiał przyjąć los uchodźcy. Przyjście na świat Syna Bożego nie było niczym łatwym - tłumaczył abp Grzegorz Ryś. 

 

ZOBACZ: Premier: wszyscy jesteśmy zmęczeni i poirytowani, ale jest realna nadzieja na lepsze jutro

 

- Jeśli nam jest w tym roku trudniej, to chyba możemy mieć pełną nadzieję, że Jezus w te trudne sytuacje chętnie wchodzi i to jest jego wybór - mówił, nawiązując przy tym do listu papieża Franciszka, który napisał, że należy zamieniać wyzwania w szanse. 

 

Jak mówił, "stworzyliśmy sobie kulturę, że ważne jest to co tu i teraz". - Papież nazywa to kulturą tymczasowości - tłumaczył abp Ryś.

 

Obostrzenia dla kościołów

 

- Nie jestem specjalistą z sanepidu ani lekarzem, ale z tego co wiem, to bezpieczny kontakt pomiędzy osobami to dwa metry. Dystans ustanowiony dla kościołów to jest 15 metrów kwadratowych, więc myślę, że to jest więcej niż bezpieczne. W tych ograniczeniach nie wszyscy wierni się zmieszczą, dlatego biskupi wydali dyspensy, wszyscy popieramy i jesteśmy wdzięczni za transmisje, jakie są proponowane - przyznał.  

 

Pytany o to, jak najlepiej przeżyć święta przyznał, że najważniejsze to pójść do spowiedzi. - Sam się wybieram za chwilę - podkreślił. 

 

WIDEO: zobacz rozmowę z abp. Rysiem

  

 

"Kryzysy Kościoła były mniejsze i większe"

 

Jednym z tematów rozmowy były także krytyczne oceny polskiego Kościoła. - Kryzysy Kościoła były mniejsze i większe. Nie wiem, czy porównywanie cokolwiek daje, bo wyzwania ma każdy człowiek. Myślę, że dużej satysfakcji nie przynosi nam porównanie, że kiedyś było gorzej, a wyszliśmy z tego. Każde pokolenie musi zmagać się ze swoimi problemami, ze swoim grzechem, ze swoją niewiernością ewangelii - my też. Natomiast historia Kościoła na pewno daje taką nadzieję, że z tych kryzysów, nie raz bardzo dramatycznych, Kościół wychodził. Wiara nam podpowiada, że to Pan Bóg znajdował ludzi, którzy stawali się przewodnikami - trudno mówić o bardziej popularnym świętym, niż np. święty Franciszek. Mało osób pamięta, że Franciszek uratował Kościół od totalnej zapaści - przekonywał. 

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw koronawirusowi w Polsce. Wiemy, kto przyjmie ją pierwszy

 

Jak dodał, "krytyka zawsze dobrze służy". - Nie bałbym się krytyki - mówił.

 

- Jestem przekonany, że Kościół bardziej zmienia się od środka, niż od zewnątrz - podsumował. 

 

Poprzednie odcinki programu są dostępne tutaj.

jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie