Szef MZ: zabezpieczono dotąd punkty szczepień dla 96,2 proc. gmin i 98,5 proc. populacji

Polska
Szef MZ: zabezpieczono dotąd punkty szczepień dla 96,2 proc. gmin i 98,5 proc. populacji
PAP/EPA/ABIR SULTAN
Szczepienia mają być dobrowolne i darmowe

Na dziś mamy już zabezpieczonych punktami szczepień 96,2 proc. gmin i 98,5 proc. populacji - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostała konieczność zapewnienia możliwości szczepienia dla 94 gmin na 2477 - podał.

Informację taką szef resortu zdrowia przekazał na Twitterze. "Na dziś mamy już zabezpieczonych punktami szczepień 96,2 proc. gmin i 98,5 proc. populacji. To wynik dodatkowego naboru @NFZ_Centrala. Przed nami konieczność zapewnienia możliwości szczepienia dla zaledwie 94 gmin (na 2477)" - napisał szef resort zdrowia.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 23 grudnia

 

 

Szczepienia dobrowolne i darmowe

 

Pierwszy nabór placówek trwał między 4 a 11 grudnia i odbywał się centralnie. Drugi etap naboru podmiotów leczniczych szczepiących przeciw COVID-19 ruszył 18 grudnia, formularze zgłoszeniowe przyjmowano w oddziałach NFZ do 22 grudnia.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw Covid-19. W przychodni, szpitalu czy w wojskowym namiocie?

 

Za każde szczepienie placówka otrzyma z NFZ od 61,24 zł do 95,70 zł w zależności m.in. od miejsca wykonania szczepienia (punkt szczepień, dojazd do pacjenta), zaangażowania transportu medycznego. Środki na szczepienia pochodzić będą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 

Szczepienia mają być dobrowolne i darmowe. Przed szczepieniem populacyjnym w pierwszej kolejności w tzw. szpitalach węzłowych szczepione będą m.in. osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie tylko personel medyczny, ale także pomocniczy i administracyjny.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie