Pomysłowy pastor. "Raport" o nietypowym sposobie ewangelizacji

Polska
Pomysłowy pastor. "Raport" o nietypowym sposobie ewangelizacji
"Raport"
"Raport" od poniedziałku do piątku o 21:00 w Polsat News

Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Jan Byrt ma wiele pomysłów. Organizuje zbiórki darów, żywności, ale także… nart i rowerów. Pomaga jak może i komu może. O jego nietypowym sposobie ewangelizacji w reportażu Marka Sygacza. "Raport" od poniedziałku do piątku o 21:00 w Polsat News.

125 lat temu pod Przełęczą Salmopolską między Wisłą a Szczyrkiem ewangelicka społeczność postawiła szkołę z niewielką kaplicą. W 1988 roku do - jak mówią - parafii na końcu świata przybył młody ksiądz Jan Byrt.

 

W Szczyrku znają go wszyscy. Bez względu na wyznanie. Salmopolska parafia jest niewielka, liczy ledwie sto osób, ale drzwi kaplicy i nie tylko zawsze pozostają otwarte. Dla każdego.

 

Zbiórki... nart i rowerów

 

Ponad trzydzieści lat posługi to dla pastora przede wszystkim poszukiwanie. Szuka tych, którym w życiu się nie udało i pokazuje, że nie są sami.

 

Ksiądz Byrt organizuje zbiórki darów, żywności, ale także nart i rowerów. Używany, ale w dobrym stanie sprzęt można zostawić na parafii, mając gwarancję, że trafi w dobre i potrzebujące ręce tych, których na niego zwyczajnie nie stać.

 

ZOBACZ: "Raport": światowe marki za grosze - największy bazar z podróbkami

 

Latem akcja "Podziel się nartami" zamienia się w akcję "Podziel się rowerem". Pastor wie, jak na swoje pomysły pomocy potrzebującym zwrócić uwagę, co nie zawsze się wszystkim podoba.

 

Tak, jak inne akcje pastora - pomoc dla Ukraińców pracujących w Szczyrku, świąteczne paczki dla dzieci z całej Europy czy zbiórka sprzętu dla młodych, sportowych talentów z ubogich rodzin.

prz/ac/ "Raport"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie