Polska podpisała z EBI umowę o wartości 700 mln euro na wsparcie obszarów wiejskich

Polska
Polska podpisała z EBI umowę o wartości 700 mln euro na wsparcie obszarów wiejskich
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Pasja1000
Środki zostaną ponadto przeznaczone m.in. na promowanie produkcji przyjaznej dla środowiska

Polska podpisała umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na wsparcie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20. Wartość kredytu to 700 mln euro - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Umowa ta jest kolejnym przykładem naszej dobrej współpracy a obszar, który wspiera pożyczka, wpisuje się w "zielone" priorytety Polski i EBI - powiedział, cytowany w komunikacie, minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Resort poinformował, że dzięki umowie wsparcie otrzymają m.in. inwestycje w rolnictwie, przetwórstwie rolnym oraz dystrybucji produktów rolnych.

 

ZOBACZ: Niemiecki rząd przeznaczy miliard euro na bardziej ekologiczne rolnictwo

 

- Dzięki nowej umowie, Europejski Bank Inwestycyjny może dalej wspierać rozwój polskich obszarów wiejskich w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Powstaną nie tylko nowe miejsca pracy, ale też sektor małych i średnich przedsiębiorstw uzyska znaczący impuls modernizacyjny w zakresie produkcji i przetwórstwa żywności - mówiła, cytowana w komunikacie, Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

 

Promowanie produkcji przyjaznej dla środowiska

 

Środki z EBI zostaną ponadto przeznaczone na zwiększenie konkurencyjności oraz promowanie produkcji przyjaznej dla środowiska. Będzie to też wsparcie dla inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie modernizacji produkcji rolnej i przetwarzania żywności, szczególnie w obszarach produkcji o wysokiej wartości dodanej, włączając w to produkcję zwierzęcą.

 

W ramach projektu wspierane będą również inwestycje w sektor leśnictwa.

 

ZOBACZ: Kalifornia idzie na wojnę z trującymi środowisko ciężarówkami. Będzie zakaz ich poruszania się

 

Resort finansów przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny współfinansuje liczne projekty inwestycyjne w Polsce. Od początku swojego funkcjonowania w naszym kraju, tj. od 1990 r., bank zaangażował prawie 76 mld euro.

 

Dodano, że kredyty oferowane przez EBI charakteryzują się konkurencyjnymi warunkami finansowymi i stanowią jedno ze źródeł pozyskiwania finansowania dłużnego przez Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz podmioty prywatne, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie