Lewica Razem zaniepokojona. "Sprzeciwiamy się administracyjnemu prześladowaniu chrześcijan"

Polska
Lewica Razem zaniepokojona. "Sprzeciwiamy się administracyjnemu prześladowaniu chrześcijan"
Polsat News
Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem

Reformowany Kościół Katolicki - jedyna uznawana przez państwo wspólnota chrześcijańska akceptująca w Polsce małżeństwa jednopłciowe - została cofnięta z wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. "Sprzeciwiamy się administracyjnemu prześladowaniu chrześcijan" - napisał Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem.

Reformowany Kościół Katolicki w Polsce został wpisany do prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rejestru w styczniu tego roku. Można w nim zawrzeć małżeństwa jednopłciowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce. "Związki małżeńskie zawarte w Reformowanym Kościele Katolickim nie wywołują żadnych skutków cywilno-prawnych" - poinformowało MSWiA.

 

ZOBACZ: Nowy Kościół w Polsce. Dopuszcza małżeństwa jednopłciowe

 

W środę na stronie partii Razem opublikowano oświadczenie "Stop prześladowaniu chrześcijan w Polsce".

 

"Rada Krajowa Lewicy Razem z zaniepokojeniem przyjmuje informację o cofnięciu wpisu do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych Reformowanego Kościoła Katolickiego. Uznajemy ten akt za rażące naruszenie zagwarantowanej w artykule 53. Konstytucji wolności sumienia i religii" - czytamy.

 

 

"Toczona przez Ziobrę nagonka na mniejszości i różnorodność"

 

Podano, że w lipcu Zbigniew Ziobro - jako Prokurator Generalny - wystąpił z wnioskiem o cofnięcie decyzji o umieszczeniu Kościoła w rejestrze.

 

Z kolei we wrześniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło się przychylić do wniosku Ziobry i cofnęło swoją wcześniejszą decyzję.

 

ZOBACZ: Czarnek: ideologia LGBT i gender to neomarksizm

 

"Na szczęście są jeszcze procedury odwoławcze, z których Reformowany Kościół Katolicki może, mamy nadzieję, że skutecznie, skorzystać. Ingerencja Prokuratora Generalnego jest sprawą bez precedensu. Zbigniew Ziobro swój wniosek o cofnięcie wpisu do rejestru uzasadnił rzekomymi brakami formalnymi ze strony Reformowanego Kościoła Katolickiego. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że cała ta sprawa, dotycząca Kościoła, który głosi tolerancję i udziela ślubów parom jednopłciowym, wpisuje się w toczoną przez Ziobrę nagonkę na mniejszości i różnorodność" - napisano.

 

"Chcemy Polski pluralistycznej"

 

Dodano, że "w demokratycznym świeckim państwie prawa niedopuszczalne jest decydowanie polityków według własnego uznania o tym, czy dana wspólnota religijna ma prawo do figurowania w rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych".

 

"Jako Lewica Razem chcemy Polski pluralistycznej, w której wszyscy, łącznie ze związkami wyznaniowymi są równo traktowani, a obywatelki i obywatele o różnych światopoglądach i tożsamości biorą udział w konstruktywnej i racjonalnej debacie o sprawach publicznych, z której nikt nie jest wykluczany" - zakończono.

ac/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie