Kto będzie pierwszym Polakiem zaszczepionym przeciw Covid-19? "Jest wielu chętnych"

Polska
Kto będzie pierwszym Polakiem zaszczepionym przeciw Covid-19? "Jest wielu chętnych"
PAP/EPA/BIONTECH SE / HANDOUT
Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie - zapowiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany w środę w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" m.in. o to, czy wiadomo, kim będzie pierwszy zaszczepiony Polak i czy będzie to wydarzenie publiczne. Kraska powiedział, że nastąpi to w szpitalu MSWiA w Warszawie.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: oczywiście, że się zaszczepię

 

- Tam będzie zaszczepiony pierwszy Polak, to będzie pracownik tego szpitala. Wiem, że jest wielu chętnych, żeby być tym pierwszym. (...) Myślę, że będzie to też jakieś wydarzenie medialne - powiedział.

 

Pierwsze szczepienia w niedzielę

 

Kraska przypomniał, że wszystko wskazuje na to, że szczepionka przeciwko COVID-19 pojawi się w Polsce w drugi dzień świąt, w godzinach wieczornych. Dodał, że w planach jest zaszczepienie w niedzielę 27 grudnia 10 tys. osób. Poinformował też, że do końca roku w Polsce ma się pojawić 300 tys. szczepionek.

 

ZOBACZ: Premier: Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem

 

Kraska poruszył też temat mutacji koronawirusa i tego, czy szczepionka będzie w jego przypadku skuteczna. Powiedział, że według obecnie znanych danych będzie ona działać.

 

Dodał, że producenci, przygotowując szczepionkę, zakładają, że mutacja może wystąpić, dlatego używają tej części łańcucha mRNA, która najrzadziej ulega mutacji - jest najbardziej stabilna.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie