Prezydent Andrzej Duda: oczywiście, że się zaszczepię

Polska
Prezydent Andrzej Duda: oczywiście, że się zaszczepię
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda gościem "Gość Wydarzeń"

- Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, bez odbierania szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście się zaszczepię - zadeklarował w programie "Gość Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda. 

- Święta będą inne niż dotychczas. Nigdy chyba jeszcze nie mieliśmy takich świąt. Mamy ograniczenia w liczbie osób, które mogą się spotkać i zasiąść do wigilijnego stołu. W naszej rodzinie to nie będzie taka Wigilia jak zawsze, nas te obostrzenia też dotykają. Mam stosunkowo dużą rodzinę, mówię tu o rodzicach, siostrach z mężami, z dziećmi. Nie możemy być wszyscy razem. Spędzimy Wigilię tylko z moimi rodzicami - przyznał prezydent Andrzej Duda, dodając, że wraz z żoną odwiedzi jej rodziców, by złożyć życzenia i wręczyć prezenty. 

 

 

Prezydent pytany o planowane protesty w noc sylwestrową przyznał, że "Polska jest wolnym krajem i w demokracji wolno protestować". - Apeluję tylko o to, żeby przestrzegać reguł ochrony przed koronawirusem, bo to jest bardzo istotne - a więc maski i inne środki ochronne, zachowanie tzw. dystansu społecznego.

 

Przyznał jednocześnie, że nie wie, czy akurat Nowy Rok i sylwester to dobry czas protestowanie. - Jeżeli ktoś chce protestować to może protestować, natomiast chciałbym, żeby to jednak był czas radości i takiej nadziei. Przede wszystkim nadziei, że następny 2021 rok to będzie rok lepszy niż 2020 - dodał.

 

- Pewnie niejedna osoba wyjdzie w nocy w sylwestra - przyznał prezydent. 

 

Szczepionka przeciwko koronawirusowi 

 

- Cały czas wspierałem akcję poszukiwania dla Polaków remedium na koronawirusa - nie wiedzieliśmy, czy to będzie lek czy szczepionka. W czasie mojej wizyty w USA rozmawiałem o tym z prezydentem Trumpem. Wydaje się, że szczepionka jest jedyną szansą na pokonanie pandemii - przekonywał, podkreślając przy tym, że w ostatnim czasie rozmawiał z wieloma ekspertami. 

 

Prezydent przyznał, że "nie lubi, gdy ktoś operuje igłą w okolicy jego ramion". - Są takie sytuacje, gdy czy ktoś jest entuzjastą szczepień czy nie jest, powinien takiej akcji (szczepień - red.) się poddać - stwierdził. 

 

ZOBACZ: "Apeluję o zatrzymanie fali mściwości". Karnowski pisze do prezydenta

 

- Jestem gotów się zaszczepić i wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień. Jest tylko kwestia, w jakiej kolejności będą szczepieni ozdrowieńcy (prezydent przeszedł koronawirusa - red.). Jeśli tylko będzie taka możliwość, bez odbierania szczepionki komuś bardziej potrzebującemu, oczywiście się zaszczepię, uważam, że tego wymaga w tej sytuacji zdrowy rozsądek - zadeklarował Andrzej Duda. 

 

Jak mówił, dzięki szczepieniom "państwo powróci na normalne tory".

 

WIDEO: Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń"

  

Duda: ludzie są zdenerwowani 

 

Prezydent przyznał, że "nigdy nie było do niego zgłoszonej propozycji" wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego. 

 

- Stan społeczny jest zły, ludzie są zdenerwowani, zmęczeni - wszyscy jesteśmy w takim stanie - przyznał prezydent. Jak mówił, pandemia wymusiła szereg zmian - m.in. pracę i naukę z domu. 

 

Andrzej Duda był pytany także o wyrok TK ws. aborcji i protesty. - Wyrok powinien zostać opublikowany, tak jak każde orzeczenie TK - ocenił prezydent. - Natomiast rzecz cała polega na tym, że jest w tej chwili duże napięcie społeczne i trzeba uczynić wszystko, żeby je w jak największym stopniu zniwelować - powiedział.

 

Prezydent ocenił, że protesty w Polsce - w porównaniu do tych w innych krajach - przebiegały w sposób pokojowy, a "policja w naszym kraju zachowuje się wzorcowo". - Policjanci czynią wszystko, żeby nie doszło do zamieszek, ale muszą reagować na róże czyny o charakterze chuligańskim i reagują - podsumował. 

 

Dotychczasowe odcinki programu dostępne są tutaj.

 
bas/jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie