Zamknięta turystyka zimowa. Gowin: pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców

Biznes
Zamknięta turystyka zimowa. Gowin: pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców
PAP/Grzegorz Momot
Całkowity lockdown branż narciarskiej i hotelarskiej ma rozpocząć się tuż po Bożym Narodzeniu

- W związku z ostatnią decyzją o zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Zapewnił, że będą nowe rozwiązania dla przedsiębiorców m.in. z branży gastronomicznej i turystycznej.

Jak pisze dziennik, pomoc ma iść w setki milionów złotych. Jednocześnie podkreśla, że korygowana jest lista branż, które będą mogły skorzystać z najnowszej tarczy. Padają też zapowiedzi planów rządu na okres po wygaszeniu pandemii. to m.in. programy inwestycyjne skierowane do najbardziej perspektywicznych sektorów z polskim kapitałem.

 

Gowin, odnosząc się do stwierdzenia, że rząd uruchomił kolejną tarczę, ale wciąż pojawia się wiele apeli o pomoc, powiedział: - Analizujemy kod po kodzie, uzgadniamy wszystko z Ministerstwem Finansów.

 

"Przygotowaliśmy kilka projektów inwestycji w turystykę"

 

Jak uściślił, jeśli chodzi o branżę turystyczną i gastronomiczną, rząd przygotowuje nowe rozwiązania. - W ostatniej ustawie covidowej wyposażyliśmy rząd w prawo rozszerzania bądź zawężania listy branż objętych pomocą w drodze rozporządzeń. Dlatego możemy na bieżąco reagować i uwzględniać możliwie dużo niuansów - zauważył.

 

ZOBACZ: Narty w Europie. Kilka krajów nie zamknęło wyciągów

 

Gazeta zapytała o kolejne branże, które powinny zostać objęte pomocą, na co Gowin odpowiedział, że "nie chce uprzedzać decyzji Rady Ministrów".

 

- Pracujemy nad pomocą nie tylko dla przedsiębiorców. W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych. Mam na myśli Podhale, Sądecczyznę, Beskid Żywiecki i Sudety. W Krajowym Planie Odbudowy przygotowaliśmy kilka projektów szerokich inwestycji publicznych w turystykę, miejscowości uzdrowiskowe - mówił.

 

Gowin: im więcej władzy w samorządach, tym lepiej działa państwo

 

Wicepremier zastrzegł jednak, że "w świetle ostatnich obostrzeń nie możemy jednak czekać, aż pojawią się fundusze unijne". Zapewnił przy tym, że rządzący "przygotowują pilną pomoc ze środków krajowych, która trafi do samorządów".

 

Jak dodał, "z budżetu państwa chcemy pokryć inwestycje gminne lub powiatowe, dzięki czemu samorządy będą mogły zaoszczędzić środki i przesunąć je na pomoc dla przedsiębiorców".

 

ZOBACZ: Gastronomia stanęła nad przepaścią. Restauratorzy walczą o przetrwanie - "Raport"

 

Zaznaczył, że z perspektywy ministerstwa "nie da się wychwycić wszystkich przypadków". - Z perspektywy wójta, burmistrza czy starosty już tak. Dlatego jestem entuzjastą zasad pomocniczości i samorządności. Im więcej władzy w samorządach, tym sprawniej funkcjonuje państwo - zapewnił.

 

Dziennik zapytał, o jak dużych środkach mówi w kontekście pomocy dla gmin i regionów turystycznych. Gowin odpowiedział, że na pewno idących "w setki milionów".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie