Terlecki: w styczniu możliwa publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Polska
Terlecki: w styczniu możliwa publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji
Polsat News

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w poniedziałek, że jego zdaniem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji zostanie opublikowane w styczniu. Podkreślił, że TK rozstrzygnął wątpliwości w sprawie przerywania ciąży.

Terlecki był pytany przez dziennikarzy, czy prezydencki projekt ustawy dotyczącej aborcji, a który wprowadzona przesłankę umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu, wyląduje w koszu.

 

- Czekamy na uzasadnienie Trybunału Konstytucyjnego - odpowiedział polityk PiS. Na uwagę, że prezes Jarosław Kaczyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ocenił, że nie będzie większości w partii dla rozwiązań zaproponowanych przez Andrzeja Dudę, odparł: "Prezes ma zawsze rację".

 

WIDEO: Ryszard Terlecki o publikacji wyroku ws. aborcji

  

 

"Moment zawsze był zły"

 

- Uważam, że Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, więc już nie jest potrzebny dodatkowy element w postaci tej ustawy, ale poczekamy na orzeczenie, na opublikowanie - mówił polityk PiS.

 

ZOBACZ: Blokada miasta i "narodowe wiązanie sznurówek". Strajk Kobiet w Warszawie

 

Zapytany zaś, kiedy spodziewa się publikacji orzeczenia TK, odpowiedział: "Myślę, że w styczniu".

 

Szef klubu PiS dopytywany, czy dobrze się stało, że orzeczenie TK w ogóle zapadło i że stało się to akurat w tym momencie, odpowiedział, że "moment zawsze był zły".

 

- My zawsze chcieliśmy bronić dzieci z zespołem Downa, więc kiedyś to musiało nastąpić. Okazało się, że wywołało to bardzo mocne kontrowersje, ale myślę, że sprawa jest słuszna i zostanie wprowadzona w życie - mówił.

 

Przyznał też, że popiera zakaz tzw. aborcji eugenicznej.

 

Fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego

 

22 października TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd jednak nie nastąpiło. Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju.

 

ZOBACZ: Donald Tusk spotka się z Martą Lempart w Brukseli

 

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK miała być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

 

Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie