Niemiecki producent: nasza szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa

Świat
Niemiecki producent: nasza szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/DAVID ODISHO
Sahin zaznaczył, że jego firma podejmie w najbliższych dniach badania nad zmutowaną wersją wirusa, ale podejdzie do tego "z dużą dozą spokoju".

Szef BioNTech Ugur Sahin powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Bild TV, że jest przekonany, iż szczepionka opracowana przez jego firmę i Pfizera będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

Sahin dodał, że jego firma podejmie w najbliższych dniach badania nad zmutowaną wersją wirusa, ale podejdzie do tego "z dużą dozą spokoju".

 

ZOBACZ: Pierwsze szczepienia na COVID-19 w Polsce. Podano termin

 

Wcześniej w poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) i Komisja Europejska wydały zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech.

Trwają badania ws. nowego szczepu 

EMA podała, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych.

 

Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Maria Van Kerkhove zapowiedziała, że więcej informacji na temat nowego szczepu koronawirusa powinno się pojawić w najbliższych dniach. Na razie nie ma dowodów na to, że powoduje on cięższy przebieg choroby - oświadczyła.

 

ZOBACZ: 104-latka pokonała Covid-19. Personel medyczny nagrodził ją oklaskami

 

Ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan oznajmił, że trwają też badania, mające ustalić, czy nowy szczep wirusa reaguje na opracowane niedawno szczepionki, które - jak dodał - powinny uodparniać na dość szerokie spektrum odmian koronawirusa

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie