104-latka pokonała Covid-19. Personel medyczny nagrodził ją oklaskami

Świat
104-latka pokonała Covid-19. Personel medyczny nagrodził ją oklaskami
PAP/EPA/Gregorio Maranon Hospital HANDOUT
Seniorka spędziła dwa tygodnie na oddziale intensywnej terapii

W poniedziałek madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka, która po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.

W opublikowanym po południu oświadczeniu władze stołecznego szpitala wyjaśniły, że 104-letnia Elena musiała być hospitalizowana z powodu zapalenia płuc, jakie pojawiło się w następstwie infekcji wirusem SARS-CoV-2. Wskazano, że seniorka zmagała się też z powikłaniami.

 

"W ciągu dwóch tygodni nasza pacjentka musiała leczyć się na oddziale intensywnej terapii" - poinformowała w komunikacie dyrekcja szpitala, zaznaczając, że jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

 

Oklaski od medyków

 

Biorący udział w poniedziałkowej uroczystości pożegnania pacjentki, dr Alvaro Alejandro de Ona wskazał na wysoką odporność organizmu sędziwej kobiety.

 

"Pani Elena była już u nas w ubiegłym roku. Wówczas została hospitalizowana z powodu infekcji grypą typu A" - dodał.

 

 

Od kwietnia w Hiszpanii potwierdzono już kilka przypadków kobiet, które w wieku powyżej 100 lat przebyły Covid-19. Najstarszą z nich, a zarazem najstarszą osobą wyleczoną z tej choroby na świecie, jest 113-letnia Maria Branyas Morera z katalońskiej miejscowości Olot, w prowincji Gerona, w północno-wschodniej Hiszpanii.

 

Wprawdzie Branyas Morera przeszła wiosną Covid-19 bez silnych objawów, ale po wyleczeniu, rzadziej wychodzi ze swojego pokoju. Wśród jej ulubionych zajęć jest m.in. słuchanie muzyki Fryderyka Chopina, którego utwory niegdyś grała na fortepianie.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie