Joe Biden zaszczepił się przeciwko koronawirusowi

Świat
Joe Biden zaszczepił się przeciwko koronawirusowi
Facebook/Joe Biden
Joe Biden

Joe Biden, prezydent-elekt USA, przyjął w poniedziałek pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Biden zaapelował do Amerykanów, aby również się zaszczepili, gdy będzie to możliwe.

Joe Biden zaszczepił się w szpitalu w Newark. Z racji na wiek (78 lat) znajduje się on w grupie podwyższonego ryzyka. Otrzymał pierwszą dawkę szczepionki firmy Pfizer. Drugą dawkę preparatu otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.

 

Prezydent-elekt zaapelował do Amerykanów, aby również się zaszczepili, gdy będzie to możliwe. 

 

Szczepienia przed kamerami

 

Jeszcze przed Bidenem przeciwko koronawirusowi zaszczepili się m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

 

Akcja szczepień najważniejszych osób w państwie w obecności telewizyjnych kamer ma na celu przekonanie Amerykanów, że szczepionka jest bezpieczna.

 

ZOBACZ: Niemiecki producent: nasza szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa

 

Biden, który kampanię wyborczą prowadził pod hasłem skutecznej walki z koronawirusem, zobowiązał się do dystrybucji stu milionów dawek szczepionki w trakcie pierwszych stu dni jego prezydentury. Po szczepieniu wzywał Amerykanów, by na święta Bożego Narodzenia nie decydowali się na podróże.

 

Proces szczepień w USA ruszył 14 grudnia. Początkowo był to jedynie preparat firmy Pfizer, od poniedziałku to również produkt firmy Moderna. Do końca grudnia władze planują zaszczepić około 20 milionów Amerykanów.

 

ZOBACZ: Wrocław: 1000 pasażerów przyleci z Wielkiej Brytanii

 

Początkowo, gdy zapasy są ograniczone, pierwsze szczepionki są zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia oraz mieszkańców domów spokojnej starości. Następni w kolejności będą pracownicy uznawani za kluczowych ("essential workers"), jak policjanci i nauczyciele. Do tego dojdą osoby w podeszłym wieku oraz ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przejścia Covid-19. Powszechnie szczepionka ma być dostępna dla Amerykanów na wiosnę.

 

Z sondażu Kaiser Family Foundation wynika, że 72 proc. Amerykanów deklaruje, iż "z pewnością lub prawdopodobnie" zaszczepi się. Jednocześnie 15 proc. zarzeka się, że nie zamierza tego uczynić, a władze rozpoczynają kampanie informacyjne mające na celu przekonanie sceptyków.

jo/ Reuters, PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie