Rząd wprowadzi nowe restrykcje. Opublikowano projekt rozporządzenia

Polska
Rząd wprowadzi nowe restrykcje. Opublikowano projekt rozporządzenia
PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Podczas "narodowej kwarantanny" nadal zamknięte będą m.in. restauracje. Dania wydadzą jedynie na wynos

Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. ma obowiązywać "kwarantanna narodowa". Działalność wielu branż, w tym narciarskiej i hotelowej, będzie znacznie ograniczone lub całkiem niemożliwe. Rząd planuje także wprowadzenie "godziny policyjnej" w noc sylwestrową, a także kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski transportem zbiorowym. Na rządowych stronach pojawił się projekt rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie obostrzeń w związku z epidemią został opublikowany w niedzielę w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, z planowanym terminem przyjęcia jeszcze w 2020 r.

 

Przewiduje on m.in. zniesienie pewnych ograniczeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców, kwarantannę po przekroczeniu granicy, zakazy działalności, w tym obsługi stoków narciarskich.

 

Zaszczepieni przeciw Covid-19 bez niektórych obostrzeń

 

Zgodnie z projektem, w stosunku do obowiązującego rozporządzenia z 1 grudnia przewiduje się zniesienie niektórych obostrzeń dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 

Osoby takie będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 20 grudnia

 

Nie będą musiały trafiać na kwarantannę w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, albo po przekroczeniu granicy. Brak kwarantanny dotyczyć ma także tzw. ozdrowieńców - czyli osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

"Godzina policyjna" w noc sylwestrową

 

Przewiduje się wprowadzenie dodatkowych obostrzeń m.in. w zakresie prowadzenia usług hotelarskich oraz działalności tzw. galerii handlowych. Na razie nie zostały one sprecyzowane.

 

31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r. przewiduje się wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się. W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski uściślał, że "godzina policyjna" ma obowiązywać od godz. 19:00 w Sylwestra do godz. 6:00 rano w Nowy Rok. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

 

ZOBACZ: USA: bogacze "wpychają się w kolejkę" po szczepionkę. Wśród nich gwiazdy Hollywood

 

Będzie obowiązywać zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

 

Nieczynne stoki, kwarantanna dla niektórych przyjeżdżających do Polski

 

Obowiązywać ma zakaz działalności polegającej na prowadzeniu wesołych miasteczek i parków rozrywki, pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w zamkniętej przestrzeni, oraz "pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej".

 

Zakaz ten dotyczy także obsługi stoków narciarskich oraz wypożyczania sprzętu rekreacyjnego "stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego".

 

Planowane jest wprowadzenie obowiązku odbywania kwarantanny przez osoby przekraczające granicę państwową za pomocą transportu zbiorowego, również z krajów należących do strefy Schengen.

 

Technicznie osoby przekraczające granice przekazują informacje o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę przewoźnikowi. Ten z kolei przekaże je odpowiednim organom władzy.

 

Rozporządzenie ma ograniczyć też współzawodnictwo sportowe, zajęcia i wydarzeń sportowe wyłącznie do sportu zawodowego, prowadzonego przez odpowiedni polski związek sportowy i wydarzeń bez udziału publiczności.

msl/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie