"Wstrzymajmy się od głupot. Można przeżyć miesiąc bez jazdy na nartach"

Polska
"Wstrzymajmy się od głupot. Można przeżyć miesiąc bez jazdy na nartach"
Polsat News
Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19 w "Gościu Wydarzeń".

- Mam absolutnie taką nadzieję, że 27 grudnia zostanie zaszczepiony na koronawirusa pierwszy Polak - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" profesor Andrzej Horban, specjalista z zakresu chorób zakaźnych i główny doradca premiera do spraw COVID-19. - Pierwsze szczepienia będą głównie w szpitalach i poradniach z punktami szczepień. Infrastruktura jest gotowa. Czekamy na dystrybucję - dodał.

Prowadzący program Grzegorz Kępka przytoczył słowa prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który powiedział: "27 grudnia zaczynamy".

 

- Mam absolutnie taką nadzieję, że 27 grudnia zostanie zaszczepiony na koronawirusa pierwszy Polak - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" profesor Andrzej Horban, specjalista z zakresu chorób zakaźnych i główny doradca premiera do spraw COVID-19.

 

Pierwsze szczepienia w szpitalach i przychodniach

 

- Taka opcja istnieje, pozostaje kwestia dostarczenia szczepionki i rozpoczęcia dystrybucji. To będzie o tyle ułatwione, że pierwsze szczepienia będą prowadzone w placówkach opieki zdrowotnej, głównie w szpitalach i poradniach, które do tej pory mają działające punkty szczepień, w związku z tym infrastruktura jest gotowa i czeka na przyjęcie szczepionki - powiedział Horban.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 grudnia

 

- Mamy jeszcze tydzień na utworzenie list chętnych, ponieważ pierwszą grupą zaszczepionych będą pracownicy ochrony zdrowia - powiedział doradca premiera.

 

Wyraził nadzieję, że lekarze i pielęgniarki zaszczepią się na koronawirusa. - Większość pracowników ochrony zdrowia zetknęła się z chorymi i jest rzeczą zrozumiałą dla każdego, kto ma podstawowe wykształcenie medyczne, że jedyną drogą skutecznego zapobieżenia zachorowaniu jest szczepienie - powiedział Horban.

 

- Pierwszą grupą są pracownicy ochrony zdrowia, bo chodzi o to, żeby ochronić tych ludzi, którzy pracują z pacjentami - dodał.

 

Serdecznie zapraszamy na oddziały, gdzie umierają chorzy

 

Naukowiec odniósł się do postulatów środowisk, które sceptycznie podchodzą do pandemii. Z sondaży wynika, że tylko około 50 procent obywateli chce się szczepić.

 

- Jeżeli ktoś nie jest przekonany, że koronawirus istnieje, to serdecznie zapraszamy na oddziały, gdzie chorzy pacjenci umierają - powiedział Horban.

 

ZOBACZ: Medycy tańczą z radości po pierwszym transporcie szczepionek na COVID-19

 

Jego zdaniem, osobom powyżej 60. roku życia szczepienie będzie ratować życie i zdrowie. Podkreślił, że w grupie powyżej 80. roku życia umiera 25 procent chorych. W jego ocenie, szczepienia pozwolą uniknąć tej grupie obywateli poważnych konsekwencji.

 

- Wszyscy powinni zachęcać do szczepień: od kościoła do straży pożarnej. Jeżeli ludzie nie zrozumieją, że drogą do wyjścia z pandemii jest szczepionka, to można machnąć ręką na wszystkie obostrzenia - powiedział doradca premiera.

 

Dodał także, że szczepionka pozwoli udrożnić dostęp do lekarzy i leczenia dla chorych, którzy mają inne choroby. Jak podkreślił przybywa zgonów na takie schorzenia, które ze względu na to, że szpitale zajmują się pandemią, nie są w odpowiednim momencie leczone.

 

WIDEO - Prof. Andrzej Horban w "Gościu Wydarzeń"

  

 

Trzeba doczołgać się do szczepionki

 

Zapytany o to, czy brane jest pod uwagę zamknięcie przedszkoli i żłobków, powiedział, że taka decyzja nie jest brana pod uwagę. - Na razie nie. Nie ma żadnego powodu. Problem polega na tym, żeby przeżyć najbliższe trzy tygodnie i się nie pozakażać - mówił prof. Andrzej Horban. Powiedział także o konieczności "doczołgania się do szczepionki".

 

- Wstrzymajmy się od głupot. Można wytrzymać miesiąc bez jeżdżenia na nartach - zaznaczył. Jego zdaniem powściągliwość jest konieczna, aby ustrzec szpitale przed załamaniem po wystąpieniu trzeciej fali koronawirusa.

 

W opinii doradcy premiera należy "wytrzymać ten miesiąc" do momentu uruchomienia szczepień.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ilu pracowników ochrony zdrowia chce się zaszczepić?

 

- Jeżeli na zakończenie kampanii covidowej zluzujemy wszystkie obostrzenia, to znaczy, że utopimy się przy brzegu - powiedział Horban odnosząc się do protestów przeciwko zaostrzaniu nakazów mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii.

 

Jego zdaniem masowe wyjazdy "służbowe" na narty z dziećmi i rodzinami mogłyby spowodować, że w lutym i marcu będzie nas czekać znaczny wzrost zakażeń. - Jeżeli obywatel nie jest w stanie zrozumieć, ze przed drzwiami jest szczepionka i trzeba poczekać miesiąc ze wszystkimi poluzowaniami, to chyba można to zrobić, a nie stracić to wszystko, co osiągnęliśmy przez prawie rok walki z COVID-19 - powiedział doradca premiera.

 

Jego zdaniem obrazuje to fakt, że wprowadzony na wiosnę w Polsce pełny lockdown uchronił kraj przed eskalacją pandemii. Z kolei jego brak na jesieni, ze względu na konieczność ochrony gospodarki, skutkował 25 tys. zakażeń dziennie. 

 

Zwiększanie zaleceń i ograniczeń skutkiem zachowania ludzi

 

Zaostrzanie zaleceń związanych z koronawirusem to zdaniem Horbana skutek zachowania obywateli, którzy nie chcą rygorystycznie przestrzegać obostrzeń.

 

W odniesieniu do nowej formy wirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii powiedział, że jest to co prawda wirus, którym łatwiej się zakazić, ale jest on łagodniejszy w przebiegu. Dodał także, że na tę formę wirusa szczepionka także będzie uodparniać.

 

ZOBACZ: Obostrzenia narodowe. Lista ograniczeń

 

Zdaniem Horbana nie ma także potrzeby zakazu organizacji pasterek w Wigilię. - Jeżeli dojdziemy do wniosku, że starsi ludzie nie zachowają dystansu w kościołach to być może będą jakieś zmiany - powiedział Horban. Jego zdaniem chodzić może o apele o nieuczestniczenie w pasterkach, ew. nowe regulacje dotyczące zagęszczenia wiernych w kościołach czy liczby mszy świętych w ciągu dnia.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie