Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 grudnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 19 grudnia
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce

O 11 267 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło kolejnych 483 chorych na Covid-19. Oznacza to, że bilans wszystkich zakażeń zwiększył się do 1 194 110 natomiast zgonów - do 25 254.

Nowe przypadki odnotowano we wszystkich województwach: mazowieckim (1383), wielkopolskim (1197), kujawsko-pomorskim (1114) i pomorskim (1040), zachodniopomorskim (974), śląskim (803), łódzkim (762), warmińsko-mazurskim (707), lubelskim (650), dolnośląskim (593), lubuskim (407), małopolskim (391), podkarpackim (366), podlaskim (341), opolskim (222), świętokrzyskim (164).

 

"153 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - wyjaśniło ministerstwo.

 

 

Wśród zmarłych na Covid-19, o których poinformowano w sobotę, 375 osób miało choroby współistniejące.

 

"W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń" - dodano.

 

 

Resort zdrowia przekazał ponadto, że zajęte są 18 342 łóżka dla pacjentów z Covid-19 z puli 36 270 wszystkich miejsc. W użytku pozostaje 1 695 respiratorów, 205 175 osób przebywa na kwarantannie, a wyzdrowiało 12 147 osób.

 

 

W ciągu doby wykonano ponad 30,3 tys. testów.

 

 

Rząd ogłosił "kwarantannę narodową"

 

- Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz pozostawienia dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele - również na wyjazdy służbowe - oraz stoki narciarskie - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział także wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w noc sylwestrową.

 

ZOBACZ: Dotacje dla mikro i małych firm. Od soboty można składać wnioski

 

Jak dodał Niedzielski, "zamykamy hotele również na ruch służbowy". - Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii - wskazał.

 

 

- Zamykamy również galerie handlowe, oprócz drogerii i sklepów spożywczych. Co ważne, zbliża się sylwester - chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczania się. Obowiązywać będzie od godziny 19:00 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia - ogłosił Niedzielski.

 

Pytany o to, jak będzie ten zakaz egzekwowany, odparł, że będzie to wyglądało podobnie, jak na wiosnę.

 

- Uzasadnione są wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym - mówił szef MZ.


Co z wyprowadzaniem psa podczas "godziny policyjnej"

 

Czy w czasie "godziny policyjnej" właściciele mogą wyjść na spacer z czworonogami i nie dostaną mandatu? Resort zdrowia odpowiedział na pytanie polsatnews.pl.

 

ZOBACZ: Polska szkoła tonie pod drugą falą pandemii

 

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że trwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów, które zacznie obowiązywać od 28 grudnia br. Po zakończeniu prac nad ww. projekt, zostanie on przekazany do konsultacji publicznych" - przekazała polsatnews.pl Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia. 

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie