Władze Chin chcą zaszczepić 50 mln ludzi przed Chińskim Nowym Rokiem

Świat
Władze Chin chcą zaszczepić 50 mln ludzi przed Chińskim Nowym Rokiem
PAP/EPA/WU HONG
Do grup o wysokim priorytecie zalicza się w Chinach pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, celników oraz pracowników branży transportowej i logistycznej.

Władze Chin zamierzają zaszczepić 50 mln osób z grup wysokiego ryzyka przeciw Covid-19 przed przypadającym w lutym Chińskim Nowym Rokiem i związanym z nim okresem nasilenia krajowych podróży – podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Według tej gazety urzędnicy centrów kontroli chorób w całym kraju otrzymali w środę polecenie rozpoczęcia przygotowań do masowych szczepień. Jednymi z pierwszych zaszczepionych mają być lekarze i pielęgniarki.

 

Zaznajomiony z planem ekspert medyczny powiedział „SCMP”, że użytych zostanie 100 mln dawek specyfików opracowanych przez chińskie firmy Sinopharm i Sinovac. Rozmówca zastrzegł anonimowość, ponieważ zamiarów tych nie podano jeszcze do wiadomości publicznej.

 

ZOBACZ: Połowa Francuzów nie chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Wyniki sondażu

 

Program masowych szczepień przed Chińskim Nowym Rokiem ma się rozpocząć wkrótce, ale konkretne terminy będą się różniły w zależności od prowincji. Pierwsze 50 mln dawek ma być użytych przed 15 stycznia, a drugie dawki do 5 lutego – podał hongkoński dziennik.

 

Grupy o wysokim priorytecie

 

Do grup o wysokim priorytecie zalicza się w Chinach pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, celników oraz pracowników branży transportowej i logistycznej.

 

Szczepienia mają zmniejszyć ryzyko rozniesienia koronawirusa po kraju w rozpoczynającym się 11 lutego okresie świątecznym. Chiński Nowy Rok jest tradycyjnie czasem nasilonego ruchu pasażerskiego, gdy setki milionów Chińczyków wracają do rodzinnych miejscowości, by spotkać się z krewnymi.

 

Chińskie władze dopuściły wcześniej do kryzysowego wykorzystania dwie eksperymentalne szczepionki Sinopharmu i jedną Sinovacu, a także specyfik opracowany przez firmę CanSino Biologic do użycia w wojsku, choć próby kliniczne tych preparatów nie były jeszcze zakończone. Sinopharm ogłosił w listopadzie, że jego szczepionki otrzymało w ramach programu kryzysowego prawie milion osób.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie