Rada Europy: Niemcy powinny zwalczyć korupcję w rządzie

Świat
Rada Europy: Niemcy powinny zwalczyć korupcję w rządzie
Pixabay/mat_hias
Niemcy mają ponad rok na złożenie raportu ws. zarzutów o korupcję w najwyższych kręgach rządowych

Zdaniem antykorupcyjnej agendy Rady Europy (GRECO) Niemcy powinny rozprawić się z korupcją w najwyższych kręgach rządowych. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", opisując raport opublikowany przez GRECO, wskazuje, że w niemieckim rządzie brakuje przejrzystości co do tego, jak duży wpływ mają lobbyści na władze federalne.

"Niemcy mają wiele do poprawienia" - podkreśla "Zeit". "Należy na przykład ujawnić, z kim rozmawiali czołowi politycy i na jakie tematy" - komentuje raport tygodnik "Spiegel".

 

Według ekspertów z GRECO - ministrów federalnych i parlamentarnych sekretarzy stanu w Niemczech powinny obowiązywać jasne zasady natychmiastowego ujawniania konfliktów między prywatnymi interesami, a ich urzędem.

 

Rada Europy wezwała do "niezależnej analizy systemu"

 

W odniesieniu do byłych czołowych polityków zajmujących wysokie stanowiska gospodarcze, raport sugeruje dłuższy okres przejściowy po odejściu z polityki - także dlatego, że są oni częściowo zaangażowani w lobbing.

 

ZOBACZ: Od środy "twardy" lockdown w Niemczech. Bez wyjątków na święta i Sylwestra

 

Postuluje się wprowadzenie kodeksu postępowania dla osób zajmujących wysokie stanowiska polityczne. Ma on pomóc "w zapobieganiu korupcji i regulować uczciwe obchodzenie się z prezentami i lobbystami".

 

Skrytykowano też zasady regulujące publiczny dostęp do dokumentów urzędowych. Jak czytamy w raporcie - koszty do 500 euro związane z wnioskiem mogą działać odstraszająco. Panel ekspertów Rady Europy wezwał do niezależnej analizy systemu.

 

Niemcy mają ponad rok na złożenie raportu

 

Antykorupcyjna agenda dostrzega również "potrzebę poprawy w odniesieniu do policji federalnej i federalnego urzędu kryminalnego".

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Unia Europejska ma problemy z praworządnością

 

Do końca kwietnia 2022 r. Niemcy mają złożyć raport, jak realizują zalecenia zawarte w opracowaniu.

 

GRECO, czyli Grupa Państw Przeciwko Korupcji (Group of States against Corruption), została powołana przez Radę Europy w 1999 roku.

Wśród członków Grupy znajduje się 45 krajów z Europy i Stany Zjednoczone. Siedzibą GRECO jest Strasburg.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie