8-letnia Polka nie wróci do domu dziecka w Austrii. Postanowienie sądu wstrzymane

Polska
8-letnia Polka nie wróci do domu dziecka w Austrii. Postanowienie sądu wstrzymane
Polsat News
Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok krakowskiego sądu i nakazał babci oddanie dziecka do domu dziecka do wtorku 8 grudnia 2020 r.

- Wykonanie orzeczenia zostało wstrzymane do czasu zakończenia postępowania kasacyjnego zainicjowanego przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka - poinformowała mec. Małgorzata Włodarczyk, pełnomocnik babci Nikolety. W praktyce oznacza to, że na razie 8-latka zostanie z babcią w Polsce, mimo postanowienia sądu nakazującego wydanie dziewczynki do austriackiego domu dziecka.

Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił wniosek o wstrzymanie wydania dziewczynki do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej decyzji 8-letnia Nikoleta nie wraca do austriackiego domu dziecka - zostanie w Polsce z babcią, która wychowuje ją od ponad roku.

 

"Zwyciężyło dobro dziecka"

 

- Cieszę się bardzo, bo to jest uwzględnienie w całości mojego wniosku sprzed kilku dni. Sąd apelacyjny w Warszawie dostrzegł te argumenty, które przedstawiłem, nowy dowód w postaci opinii ze szkoły i do czasu rozpatrzenia mojej skargi kasacyjnej przez Sąd Najwyższy ta sprawa będzie wstrzymana o tyle, że Nikoleta nie będzie zabrana do domu dziecka, do Jugendamtu austriackiego bez kontaktu z rodziną polską - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Podkreślił, że zwyciężyło dobro dziecka - "przede wszystkim to dobro psychiczne, powstrzymanie przed traumą".

 

"Ten wyrok to krzywda dla bezbronnego dziecka"

 

Na początku grudnia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wniósł o kasację wyroku i prosił sąd o wstrzymanie wydania 8-letniej Polki do austriackiego domu dziecka.

 

"Powrót małej Nikolety do Austrii może doprowadzić do nieodwracalnej krzywdy dziecka" – zaznacza Mikołaj Pawlak.

 

W informacji biura Rzecznika Praw Dziecka poddano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał wydanie 8-letniej Polki do austriackiego domu dziecka, chociaż dziewczynka od ponad roku mieszka w Polsce z babcią i starszym bratem, chodzi tu do szkoły, ma przyjaciół i boi się wracać do ośrodka, bo - jak mówi - tam ją biją.

 

ZOBACZ: Rzecznik Praw Dziecka komentuje słowa o. Rydzyka. "Pokusa nie tłumaczy przestępstwa"

 

"Ten wyrok to krzywda dla bezbronnego dziecka. Nie rozumiem, jak sąd apelacyjny mógł uznać, że dziewczynce będzie lepiej w domu dziecka niż u kochającej rodziny. Z Konwencji o prawach dziecka wynika jedno z podstawowych praw - do wychowania w rodzinie. Jak można zmieniać wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, który odrzucił żądanie Jugendamtu i nie zgodził się na wydanie dziecka, stwierdzając, że dziewczynka była narażona w Austrii na przemoc fizyczną, izolację i fatalne warunki" - zaznaczył Mikołaj Pawlak

 

Wyjaśnił, że rodzicom dziewczynki - Austriakowi i Polce - austriackie sądy odebrały prawa rodzicielskie.

 

"Bita, izolowana, głodna"

 

"Opiekę przejął tamtejszy Jugendamt i umieścił dziewczynkę w domu dziecka. Babci, mimo jej dobrego kontaktu z wnuczką, która przy niej czuje się bezpieczna i kochana, odmówiono ustanowienia jej rodziną zastępczą i ograniczono kontakty z wnuczką jedynie do trzech godzin raz na dwa tygodnie" - zwrócił uwagę rzecznik.

 

W opinii Mikołaja Pawlaka "decyzje urzędników Jugendamtu złamały prawa dziecka i mogły doprowadzić do zerwania więzi rodzinnych".

 

"Ponad rok temu babcia postanowiła przywieźć wnuczkę do Polski. Dziewczynka zamieszkała z dziadkami i swoim starszym bratem, chodzi tu do szkoły, dobrze się uczy, zdobyła przyjaciół i ma wiele zainteresowań. Pozytywne opinie o tej rodzinie wydały szkoła, psycholodzy i pomoc społeczna" - podano w informacji.

 

ZOBACZ: Uciekli z Holandii do Polski z autystycznym synem. Wydano za nimi Europejski Nakaz Aresztowania

 

Zwrócono uwagę, że "Sądu Apelacyjnego w Warszawie to jednak nie przekonało, tak jak i zeznania dziewczynki". "Wynika z nich, że była w austriackim domu dziecka bita przez rówieśników, izolowana, bywała głodna i miała złe warunki higieniczne. Wychowawcy zakazali jej także używania języka polskiego, co narusza" - jak podkreślił Mikołaj Pawlak - "prawo dziecka do tożsamości".

 

Prawdziwość jej zeznań potwierdzili biegli, uznając, że jest dzieckiem dojrzałym i wiarygodnym. Podczas wysłuchania w sądzie w specjalnym błękitnym pokoju dziewczynka z przerażeniem mówiła o powrocie do Austrii: "W Wiedniu zbiją mnie", "Nie chcę wracać do Austrii, bo tam było źle. Nikogo nie znałam, nie chodziłam na spacery i musiałam bawić się sama".

 

Miała wrócić do Austrii

 

Pół roku temu Sąd Okręgowy w Krakowie odrzucił wniosek władz austriackich, które zażądały wydania dziecka na podstawie konwencji haskiej. Sąd przyznał, że z formalnego punktu widzenia doszło do uprowadzenia przez babcię dziecka, ale najważniejsze jest dobro dziewczynki, która ma prawo do bezpieczeństwa, rozwoju i zachowania tożsamości.

 

Konwencja haska pozwala sądowi odmówić wydania dziecka, jeśli powrót narazi je na szkodę psychiczną lub fizyczną albo dziecko samo sprzeciwia się powrotowi, a jego wiek i stopień dojrzałości pozwala na uwzględnienie jego opinii. Obie te przesłanki wystąpiły w przypadku 8-latki. Z decyzją krakowskiego sądu zgodził się także polski prokurator.

 

ZOBACZ: Rzecznik Praw Dziecka w Senacie. Chce zmian w sądach rodzinnych

 

Austriacy odwołali się od tej decyzji, a Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok krakowskiego sądu i nakazał babci oddanie dziecka do domu dziecka do wtorku 8 grudnia 2020 r.

 

Rzecznik praw dziecka w trybie pilnym wniósł do sądu apelacyjnego o wstrzymanie wykonania postanowienia o wydaniu 8-latki do Austrii do czasu rozpatrzenia jego skargi kasacyjnej i prawidłowej interpretacji praw dziecka. W opinii Mikołaja Pawlaka powrót małej Nikolety do Austrii może doprowadzić do nieodwracalnej krzywdy dziecka.

pgo/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie