Prezydent powołał Radę ds. Rolnictwa. Przewodniczącym Ardanowski

Polska
Prezydent powołał Radę ds. Rolnictwa. Przewodniczącym Ardanowski
PAP/Leszek Szymański
Były minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę 10-osobowej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP; szefem rady został b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dbałość o rozwój wsi to bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych - mówił prezydent.

Prezydent podkreślił podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady w środę, że sprawy wsi i rolnictwa to dla niego "nie tylko jedne z najważniejszych tematów państwowych", ale że chce też kontynuować "misję prezydencką w tym zakresie", którą zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński powołując w 2009 r. analogiczną radę.

 

Przewodniczącym były minister

 

Andrzej Duda zaznaczył, że przewodniczącym rady ds. wsi i rolnictwa przy prezydencie Lechu Kaczyńskim był Jan Krzysztof Ardanowski, który przewodniczy także powołanej przez niego samego Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

 

ZOBACZ: Pieniądze na laptopy dla dzieci rolników. Do kiedy można składać wnioski?

 

- Poprosiłem pana ministra o to, by podjął się funkcji przewodniczenia tej Radzie dlatego, że patrząc tak romantycznie uznałem jego osobę za pewien przejaw ciągłości. Chciałbym, żebyście państwo także patrzyli przez pryzmat takiej ciągłości, że to, co wtedy zostało podjęte przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, my dzisiaj po prostu kontynuujemy - powiedział prezydent.

 

Wizja Lecha Kaczyńskiego

 

Jak dodał, chce, by członkowie Rady kierowali się wizją Lecha Kaczyńskiego, zgodnie z którą "na obszarach wiejskich muszą być zapewnione takie warunki życie, by żyło się tam nie gorzej niż w mieści, by poziom życia rolnika był jak najwyższy".

 

- Rozwój obszarów wiejskich, dbałość o tę część Polski, która stanowi przecież jej większość, to bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że realizacją praw konstytucyjnych obywateli jest m.in. równy rozwój wszystkich obszarów kraju, równy dostęp do dobrej edukacji, kultury i zapewnienie warunków do godnych warunków życia i komunikacji.

 

ZOBACZ: Najazd traktorów na Warszawę. Rolnicy zablokowali ulice

 

Jak mówił, "to się dzieje". - Cieszę się, że mogę tu w Pałacu Prezydenckim przykładać do tego rękę i pracować nad takimi rozwiązaniami, które to realizują - dodał prezydent.

 

Podkreślił, że ważną kwestią jest też zapewnienie "dobrych możliwości gospodarowania, dobrych możliwości prowadzenia biznesu rolniczego, czyli gospodarstwa". - To jest wielkie i bardzo trudne zadanie wymagające w każdym przypadku konsultacji z ekspertami; to jest także wielkie zadanie, które chcę wykonywać przez najbliższe pięć lat z państwa pomocą - powiedział Andrzej Duda zwracając się do członków Rady.(

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie