Najazd traktorów na Warszawę. Rolnicy zablokowali ulice

Polska
Najazd traktorów na Warszawę. Rolnicy zablokowali ulice
Polsat News
Zdaniem organizatorów, w Warszawie zjawiło się około 60 traktorów

Około godz. 5 rano na ulicach Warszawy pojawiły się traktory. Protestującym rolnikom udało się zablokować skrzyżowanie ulic Kasprzaka i Płockiej na Woli. Chociaż policja zablokowała manifestację, na kilka godzin udało im się sparaliżować ruch. - PiS, wykorzystując policję, pokazuje, że nie jest to grupa, z którą można rozmawiać - mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Przybyli na miejsce protestu policjanci legitymowali zgromadzonych rolników, a także informowali ich o nielegalności zgromadzenia ze względu m.in. na obostrzenia epidemiczne. Nałożyli również kilka mandatów.

 

Według Agrounii, organizatora protestu, na stołecznej Woli zjawiło się ok. 60 maszyn; na większości z nich widniały polskie flagi. Policja przekazała, że traktorów było dwa razy mniej.

 

Służby zablokowały dojazd do Sejmu

 

Policja zjawiła się także m.in. w okolicy Sejmu. Funkcjonariusze uniemożliwili wjazd na ul. Wiejską od Placu Trzech Krzyży oraz na ul. Matejki od strony Alei Ujazdowskich.

 

Protest rolników związany był z przedstawioną w tym tygodniu tzw. piątką Agrounii, która - według jej autorów - zakłada wsparcie polskiego rolnictwa.

 

ZOBACZ: Prezydent krytykuje "piątkę dla zwierząt". "Nie zgadzam się z tą ustawą"

 

Wśród postulatów manifestujących znalazły się dopłaty dla rolników i producentów, którzy produkują po cenach skupu poniżej progu opłacalności oraz zapewnienie polskiej żywności priorytetu w sprzedaży w sklepach.

 

Rolnicy domagają się również "zdrowej konkurencji na rynku", w tym zakończenia przewagi rynkowej niektórych firm; chcą też, by dochodowe gałęzie gospodarki takie jak np. branża futerkowa nie były likwidowane.

 

WIDEO: Protest rolników w Warszawie. Relacja reportera Polsat News

 

  

 

Wśród pięciu postulatów przedstawionych w ten poniedziałek znalazły się dopłaty dla rolników i producentów, którzy produkują po cenach skupu poniżej progu opłacalności oraz zapewnienie polskiej żywności priorytetu w sprzedaży w sklepach.

 

"Pierwszy raz w historii Polski traktory wjechały do Warszawy"

 

- Udało nam się obronić przed piątką dla zwierząt, ale nie udało nam się obronić przed tym, żebyśmy nie byli wykorzystywani - mówił w opublikowanym w piątek wideo lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

 

W sobotę rano, już w trakcie protestu, podkreślał, że to, o czym chcą powiedzieć rolnicy, "usłyszy dziś cała Polska".

 

ZOBACZ: Ardanowski: zostaję w klubie PiS, nie zmieniłem zdania ws. "piątki dla zwierząt"

 

- Zakończyliśmy akcję ogromnym sukcesem. Pierwszy raz traktory wjechały do Warszawy, pierwszy raz w historii Polski. PiS, wykorzystując policję, pokazuje, że nie jest to grupa, z którą można rozmawiać. Rolnicy chylą się dziś ku upadkowi. Polski rolnik codziennie doi krowy, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński codziennie doją polskie społeczeństwo - mówił pod koniec sobotniej manifestacji.

 

Jak tłumaczył, premier i prezes PiS "robią to, nakładając nowe podatki, które powodują, że nie opłaca nam się pracować, przyczyniają się do importu żywności".

 

- Nie będziemy się kłócić z policją, kulturalnie zawrócimy, ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Wrócimy - zapewnił Michał Kołodziejczak.

 

Policja: na kierowców traktorów nałożono mandaty

 

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że tam, gdzie funkcjonariusze mieli do czynienia z przypadkami łamania prawa, "tam podejmowali stosowne interwencje".

 

- Łącznie ponad 70 osób zostało wylegitymowanych. Wobec tych osób zostaną skierowane notatki do sanepidu - powiedział rzecznik KSP.

 

Jak dodał, kierujący ciągnikami zostali wylegitymowani, nałożone zostały także mandaty karne.

 

- W pięciu przypadkach mieliśmy odmowę przyjęcia mandatu. W pozostałych mandaty zostały nałożone za wykroczenia w ruchu drogowym, m.in. za niestosowanie się do znaków oraz stan techniczny pojazdu - tłumaczył rzecznik KSP.

wka/ PAP, polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie