Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/YONHAP

Rząd nie planuje póki co wzmacniania obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Tymczasem w Wielkiej Brytanii odkryto nową mutację koronawirusa. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

pgo/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na mocy rozporządzenia federalnego ministerstwa zdrowia we wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom z grup szczególnie zagrożonych koronawirusem, co ma objąć około 27 mln obywateli - poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Według ostatnich badan populacji aktywnej zawodowo w Hiszpanii prawie 500 tys. pracowników w wieku od 55 do 64 lat nie ma pracy, co stanowi 12,5 proc. osób aktywnych zawodowo - poinformował w poniedziałek dziennik "El Confidencial".

W Hiszpanii koronakryzys szczególnie mocno dotknął pracowników starszych, zwłaszcza mających powyżej 55 lat, których możliwości znalezienia nowego zatrudnienia są znacznie mniejsze, niż ludzi młodszych.

Rząd Czech zdecydował w poniedziałek o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych; wyjątkiem będą handel i usługi. Za ponowne wprowadzenie ograniczeń, mających powstrzymać epidemię koronawirusa, premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 20 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a także zarejestrowano 232 kolejne zgony z powodu Covid-19 - poinformował w poniedziałek wieczorem brytyjski rząd.

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zainfekowało się koronawirusem ponad 7 tys. osób; w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia oznacza to wzrost o około 2 tys. - podał w poniedziałek resort zdrowia Hiszpanii, ujawniając, że pierwsze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 mogą ruszyć już 4 stycznia.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w posłaniu telewizyjnym ze swej siedziły w Hadze w poniedziałek ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.

W ostatniej rundzie testów na obecność wirusa Covid-19 wykonanych w dniach 7-13 grudnia u zawodników i pracowników angielskiej ekstraklasy piłkarskiej wykryto sześć przypadków pozytywnych - potwierdzili w poniedziałek przedstawiciele Premier League.

W sumie przebadano 1549 osób. Wszyscy zakażeni zostali skierowani na 10-dniową izolację, po której badania zostaną u nich ponownie wykonane.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie z powodu epidemii koronawirusa pięciodniowego lockdownu - od godziny 21 ostatniego dnia roku do rana 4 stycznia 2021 r. Ostatniej doby w kraju na Covid-19 zmarło 229 osób.

2 tys. euro otrzyma każdy instruktor narciarstwa z Piemontu - zapowiedział w poniedziałek szef władz tego włoskiego regionu Alberto Cirio. Obietnicę tę złożył po proteście 3 tys. pozbawionych możliwości pracy instruktorów w Turynie.

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant koronawirusa, który - jak się uważa - rozprzestrzenia się szybciej niż ten znany do tej pory - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

Więcej na ten temat tutaj.

Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że szczepionka się pojawi, to do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji zdiagnozowano 3063 przypadki koronawirusa, w niedziele było ich 11 533 . Po raz pierwszy od 10 dni średnia dobowa zakażeń z ostatniego tygodnia spadła i wynosi 12 001 - poinformowały w poniedziałek francuskie władze.

Zmarło 371 osób. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 58 282 chorych.

Od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych - ogłosił w poniedziałek po południu brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Samo podwyższenie poziomu restrykcji w Londynie nie jest zaskoczeniem, bo po tym, gdy w zeszłym tygodniu rządowa agencja Public Health England ogłosiła, że w brytyjskiej stolicy wskaźnik zakażeń jest najwyższy w kraju, było to powszechnie spodziewane. Ale zaskoczeniem jest fakt, że wejdzie ono w życie już w środę.

Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19. Kanada jest trzecim krajem, po Wielkiej Brytanii i Kanadzie, w którym rozpoczęto szczepienia preparatem Pfizer-BioNTech.

Wraz z Quidangen zaszczepione zostały cztery osoby z personelu medycznego z tej samej placówki, Rekai Centre.

Z powodu pandemii koronawirusa franciszkanie w tym roku nie wystawią żywej szopki w Krakowie. W zamian proponują transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej.

"Pracować lub umrzeć" - pod takim hasłem demonstrują w poniedziałek w Paryżu restauratorzy, hotelarze, właściciele barów, kawiarni, kręgielni, firm cateringowych, piwiarni, klubów nocnych i dyskotek z całej Francji, domagając się od rządu zniesienia lockdownu.

491 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 i potwierdzono ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Liczba zmarłych od początku epidemii przekroczyła 65 tysięcy.

Dotychczas potwierdzono we Włoszech ponad 1,8 miliona przypadków zakażeń. Wyzdrowiało około 1,1 miliona osób. Obecnie jest ok. 675 tysięcy aktywnych zakażeń.

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna Inc. spodziewa się, że Unia Europejska w połowie stycznia zatwierdzi jego szczepionkę przeciwko koronawirusowi i zaraz potem będzie gotowy do jej dystrybucji - poinformował w poniedziałek szef europejskiego oddziału koncernu.

Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow opowiedział się w poniedziałek za przedłużeniem lockdownu, który miał zostać zniesiony 21 grudnia. Jednak 60 proc. Bułgarów chce zniesienia restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa.

Będzie prowadzony nadzór nad bezpieczeństwem szczepień przeciw COVID-19. Rozpoznanie czy podejrzenie działania niepożądanego lub odczynu poszczepiennego podlegać będzie obowiązkowemu zgłoszeniu przez lekarza - powiedział w poniedziałek w Senacie prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. 

Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V, podał w poniedziałek, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.

W poniedziałek madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka, która po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii przekroczyła 350 tys. - podał w poniedziałek rząd tego kraju. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy ogłosił też, iż wraz z wysokim wskaźnikiem śmiertelności pacjentów z Covid-19 służby medyczne zakupią 2100 dodatkowych respiratorów.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w mieście Leiria Antonio Lacerda Sales, sekretarz stanu ds. zdrowia, sprecyzował, że podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii zmarło 90 osób zainfekowanych koronawirusem.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w poniedziałek wszystkich obywateli do udziału w walce z pandemią koronawirusa. - Teraz chodzi o ratowanie życia - powiedział cytowany przez stację ARD szef państwa o twardym lockdownie, który będzie obowiązywał od środy.

Narodowy program szczepień przeciw COVID-19 to teraz nasz priorytet, ale polski rząd stosuje również inne środki, by Polacy jak najmniej odczuli epidemię - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Ponad 300 wykładowców akademickich oraz pracowników ośrodków badań medycznych domaga się skontrolowania działań rządu Hiszpanii podczas zarządzania kryzysem z epidemią Covid-19. Wskazują, że mogło dojść do podejmowania błędnych decyzji szkodzących walce z koronawirusem.

W Stanach Zjednoczonych ruszył w poniedziałek proces szczepień przeciw koronawirusowi. Jako pierwsi w grudniu dostać ją mają pracownicy służby zdrowia oraz starsze osoby zamieszkujące domy opieki.

W stanie Nowy Jork jako pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka Sandra Lindsay ze szpitala na Long Island - podał gubernator Andrew Cuomo.

Zależy mi, aby proces szczepień przebiegał sprawnie, a podejmowane decyzje były trafne, skuteczne i spotkały się ze zrozumieniem - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek spotkał się m.in. z premierem i ministrem zdrowia ws programu szczepień na Covid-19.

Eksperci doradzający rządowi Włoch w sprawie walki z pandemią zaapelowali w poniedziałek do premiera Giuseppe Contego o zaostrzenie restrykcji w okresie świąteczno-noworocznym. Wnioskują o to po weekendzie, który w wielu miastach minął pod znakiem tłumów.

W zakończonym w niedzielę sezonie 2020 Formuły 1 wykonano ok. 80 tysięcy testów na obecność koronawirusa - poinformował dyrektor zarządzający cyklu Ross Brawn. Pozytywny wynik otrzymano w niespełna stu przypadkach (0,11 proc.).

W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta. W związku ze spodziewanym natłokiem klientów w sklepach pojawił się pomysł pozostawienia ich otwartych przez całą dobę. Minister gospodarki wzywa, aby nie szturmować sklepów przed blokadą.

Trzecia fala, startująca z poziomu ok. 10 tys. zachorowań, byłaby o wiele gorsza od drugiej, która startowała z poziomu ok. 1 tys., a szczyt miała w okolicach 28 tys. - zwrócił uwagę szef MZ Adam Niedzielski. Minister w poniedziałek zapowiedział, że zarekomenduje przedłużenie obostrzeń do 17 stycznia.

Przez trzy doby do poniedziałku rano w Szwajcarii i Liechtensteinie zarejestrowano 10 726 nowych zakażeń koronawirusem, co zwiększyło do 384 557 ich łączną liczbę od uznanego za początek pandemii w tym kraju dnia 24 lutego - podał szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Szwedzki rząd wysłał w poniedziałek na 22 mln numerów telefonów komórkowych informacje o restrykcjach koronawirusowych. W tym dniu regionalne zalecenia zostały zastąpione ogólnokrajowymi, które mają obowiązywać do 30 czerwca 2021 roku.

- 18 stycznia jako wstępna data powrotu uczniów najmłodszych klas do szkół wydaje się aktualna - powiedział w poniedziałek w Wałbrzychu wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek.

Pacjenci, którzy przeszli COVID-19, ale zmagają się z powikłaniami tej choroby, mogą znaleźć pomoc w poradni kardiologicznej w szpitalu im. J. Strusia w Poznaniu - poinformował w poniedziałek poznański magistrat. Z leczenia można skorzystać po wcześniejszym skierowaniu od lekarza rodzinnego.

Wśród wniosków o granty kapitałowe złożonych do Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (MWARR) znalazło się kilka fałszywych aplikacji. Prezes WMARR zapowiedział, że zgłosi w prokuraturze próbę wyłudzenia dotacji.

Do marca do Niemiec ma trafić 11 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmę BioNTech - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia RFN. Tymczasem szef resortu Jens Spahn ponagla unijną agencję do szybszego zatwierdzenia tej szczepionki przeciwko Covid-19.

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przekazała ponad 200 tys. zł dla Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka.

W tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek - wskazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Specjalny oddział rehabilitacyjnych dla osób mających problemy z powrotem do formy i pełnej sprawności po przebytej chorobie COVID-19 uruchomił Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Zgierzu. To pierwsza taka szpitalna placówka w regionie łódzkim.

Co drugi Polak deklaruje, że mimo pandemii największą część świątecznego budżetu przeznaczy na prezenty - wynika z badania "Święta w czasie pandemii COVID-19". Średnio na zakup upominku dla bliskiej osoby przeznaczymy od 100 do 200 zł.

W poniedziałek rozpoczęto przeprowadzanie masowych i dobrowolnych testów na obecność koronawirusa w Hawrze, Charleville-Mezieres i Sedanie - francuskich miastach szczególnie dotkniętych drugą falą epidemii. Badania są częścią nowej strategii walki z Covid-19.

W badaniach będzie mogło wziąć udział 270 tys. mieszkańców aglomeracji leżącego na atlantyckim wybrzeżu Hawru i ok. 123 tys. mieszkańców położonych przy belgijskiej granicy Charleville-Mezieres i Sedanu.

Na wszystkie sektory francuskiej gospodarki, z wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii, wpływ drugiego lockdownu z powodu Covid-19 jest znacznie mniejszy niż pierwszego zamknięcia wiosną - uważa Bank Francji. Bank prognozuje wzrost francuskiego PKB w 2021 roku o 5 proc.

73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z ogłoszonego w poniedziałek raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.

Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kolejnych obostrzeń wprowadzanych w Niemczech i na Litwie.

 

Nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo, raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort omawia z kancelarią premiera sytuację po 27 grudnia, kiedy wygasają obecne obostrzenia.

Rząd Japonii zawiesi w całym kraju kampanię promocji turystyki na okres od 28 grudnia do 11 stycznia w związku z obawami, że przyczynia się ona do wzrostu liczby przypadków Covid-19 – ogłosił w poniedziałek premier Yoshihide Suga, cytowany przez agencję Kyodo.

Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W poniedziałek po godz. 11.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, którego tematem jest narodowa strategia szczepień.

Zachowajmy się odpowiedzialnie, by po świętach wrócić do rzeczywistości, w której nie będzie wzrostu zakażeń - zaapelował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Odporność zbiorowa Hiszpanów na koronawirusa powinna pojawić się najpóźniej do sierpnia 2021 roku w następstwie masowych szczepień - uważa minister zdrowia Salvador Illa. Kierowany przez niego resort wskazuje jednak na możliwość nadejścia jeszcze przed szczepieniami trzeciej fali epidemii.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) przebywa 89 pacjentów z koronawirusem, w tym 11 pod respiratorami, a w będącym jego oddziałem szpitalu tymczasowym 2 pacjentów – poinformował w poniedziałek dyrektor placówki Stanisław Kwiatkowski.

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W trzech spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w jednej spółce nastąpił wzrost zachorowań.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 123 górników wobec 149 przed tygodniem, 255 przed dwoma tygodniami, 361 trzy tygodnie wcześniej i 520 niespełna miesiąc temu. W kwarantannie jest łącznie niespełna 300 pracowników kopalń - ponad 100 osób mniej niż przed tygodniem.

Na ulice stolicy wyjedzie 6 supernowoczesnych ambulansów, które zostały wyposażone w najnowszej generacji sprzęt medyczny – poinformował w poniedziałek rzecznik pogotowia Piotr Owczarski.

Około 500 osób zostało ewakuowanych przez policję w nocy z soboty na niedzielę z potajemnej imprezy towarzyskiej, która odbyła się w Marsylii w czasie obowiązującego we Francji lockdownu - poinformowała w poniedziałek policja departamentu Delta Rodanu.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w poniedziałek, że w niedzielę odnotowano w kraju 1999 nowych dodatnich wyników testów na obecność SARS-CoV-2, o 887 więcej niż przed tygodniem. W niedzielę w czeskich szpitalach było 4203 pacjentów z Covid-19.

Miasto kupiło 5 tys. komputerów dla dzieci uczących się zdalnie. Zostały kupione m.in. z funduszy unijnych - powiedziała w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 tys. 813 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1807 jest pod respiratorami – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 37 tys. 411 łóżek i 3103 respiratory.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 27 328 zakażeń koronawirusem, o ponad 750 mniej niż dzień wcześniej - podał w poniedziałek sztab rządowy. Zmarło w kraju w tym okresie 450 osób. Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz w Rosji 2 681 256, a liczba zgonów na Covid-19 - 47 391.

Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon.

Mamy ambicje, żeby zapanować nad pandemią w 2021 roku. A to znaczy, że mamy 11 miesięcy na to, by zaszczepić 15–18 mln osób – ocenił w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Planowane są badania bezpieczeństwa i immunogenności szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i w okresie laktacji – mówił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że już teraz trwają badania przedkliniczne w modelu zwierzęcym; ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.

Wypłaty z Turystycznego Funduszu Zwrotów za odwołane z powodu epidemii wycieczki przekroczyły 85 mln zł - poinformował PAP Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz szacuje, że w najbliższych dniach wypłaty przekroczą 90 mln zł, a do końca roku ok. 120 mln zł.

W ciągu minionej doby w Indiach wykryto 27 071 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia tego kraju opublikowanych w poniedziałek. Zmarło w tym okresie 336 osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

Udział we mszy w czasie Bożego Narodzenia w kościołach we włoskiej archidiecezji Lukka w Toskanii możliwy będzie po zarezerwowaniu miejsca. Można to zrobić wchodząc na specjalną stronę internetową lub telefonicznie.

Udział we mszy w czasie Bożego Narodzenia w kościołach we włoskiej archidiecezji Lukka w Toskanii możliwy będzie po zarezerwowaniu miejsca. Można to zrobić wchodząc na specjalną stronę internetową lub telefonicznie.

Premier Justin Trudeau w niedzielą wieczorem opublikował na Twitterze zdjęcie szczepionek zabieranych z samolotu. Kanada zatwierdziła w ubiegłą środę szczepionkę wyprodukowaną przez amerykańskiego producenta leków Pfizer i niemiecką firmę BioNTech.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 219 510 Amerykanów. Zmarło 2 368 osób.

Uczelnia z Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 16 mln 226 561 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 299 093.

Ministerstwo zdrowia Meksyku w niedzielę zarejestrowało 8 608 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 249 ofiar śmiertelnych spowodowanych przez Covid-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie