Gwałtowny wzrost liczby zakażeń w Holandii. Premier ogłasza drugi lockdown

Świat
Gwałtowny wzrost liczby zakażeń w Holandii. Premier ogłasza drugi lockdown
PAP/EPA/EVERT ELZINGA
Drugi lockdown w Holandii potrwa co najmniej pięć tygodni

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju, Mark Rutte ogłosił w poniedziałek drugi ścisły lockdown. Będzie obowiązywać co najmniej pięć tygodni. W tym czasie zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.

- Holandia ogłasza na pięć tygodni lockdown - powiedział Rutte ponurym głosem. Do 19 stycznia otwarte będą jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Przedłużono też ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym. Zamknięte będą również zakłady fryzjerskie i teatry. Od środy na zdalne nauczanie przechodzą wszystkie szkoły i wyższe uczelnie.

 

ZOBACZ: Amerykanie rozpoczęli szczepienia przeciwko koronawirusowi

 

W trakcie wystąpienia premiera słychać było gwizdy protestujących ludzi przed siedzibą rządu w Hadze. - Rzeczywistość jest taka, że to nie jest niewinna grypa, jak myślą niektórzy ludzie - podobnie jak demonstranci na zewnątrz - powiedział Rutte. - Ale wirus, który może mocno uderzyć każdego - dodał.

 

- To poważne. To bardzo poważne - oznajmił minister zdrowia Hugo de Jonge w poniedziałek przed posiedzeniem rządu, który zebrał się, aby omówić działania, mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. - Widzimy gwałtowny wzrost liczby zakażeń w ostatnich dniach, widzimy, że liczba przyjęć do szpitali ponownie rośnie, presja na sektor opieki zdrowotnej pozostaje wysoka - dodał.

 

Szturm na sklepy

 

Gdy wiadomość o zbliżającym się lockdownie wyciekła przed przemówieniem Ruttego, wiele osób chcących wykorzystać swoją ostatnią szansę na świąteczne zakupy szturmowało centra handlowe w miastach.

 

ZOBACZ: W tej chwili nie jest omawiane wzmacnianie obostrzeń przed świętami - rzecznik rządu w "Graffiti"

 

Od 13 października władze Holandii ogłosiły częściowy lockdown, w ramach którego zalecana jest praca zdalna; zakazano podróży, ograniczając je jedynie do absolutnie niezbędnych, zakazano też publicznych zgromadzeń. Restauracje i bary pozostają zamknięte, poza sprzedażą na wynos.

 

Średnio tygodniowy wskaźnik nowych przypadków zakażeń koronowirusem w Holandii wzrósł w ostatnich dwóch tygodniach z 29,22 na 100 tys. ludzi 29 listopada do 47,47 na 100 tys. ludzi 13 grudnia.

 

Od początku epidemii w Holandii wykryto ponad 632 tys. zakażeń SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie