Amerykanie rozpoczęli szczepienia przeciwko koronawirusowi

Świat
Amerykanie rozpoczęli szczepienia przeciwko koronawirusowi
PAP/EPA/MARK LENNIHAN / POOL
Pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka ze szpitala na Long Island

W Stanach Zjednoczonych ruszył w poniedziałek proces szczepień przeciw koronawirusowi. Jako pierwsi w grudniu dostać ją mają pracownicy służby zdrowia oraz starsze osoby zamieszkujące domy opieki. Szczepienia przeciwko Covid-19 rozpoczęły się również w Kanadzie

W stanie Nowy Jork, w którym epidemia na wiosnę miała szczególnie tragiczny przebieg, jako pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka Sandra Lindsay ze szpitala na Long Island - podał gubernator Andrew Cuomo. 

 

W ciągu dnia do akcji dołączą kolejne szpitale, m.in. w Kansas oraz w Kentucky.

 

 

 

W najbliższych dniach szczepionka firmy Pfizer i BioNTech, którą w piątek zatwierdziła do awaryjnego użycia amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), ma dotrzeć do ponad 600 miejsc w Stanach Zjednoczonych. Przed władzami stanowymi stoją decyzje, kto ma otrzymać preparat w pierwszej kolejności.

 

2,9 miliona dawek

 

Pierwszy pakiet zatwierdzonej w piątek do użycia szczepionki to 2,9 miliona dawek. Na początku poszczególne stany będą otrzymywać jedną dostawę tygodniowo; gubernatorzy o dokładnej liczbie szczepionek informowani będą z tygodniowym wyprzedzeniem. W bezprecedensowej operacji logistycznej pomagają firmy UPS oraz FedEX - szczepionki muszą być transportowane w pojemnikach o temperaturze ok. minus 70 stopni Celsjusza.

 

Priorytetowo traktowani będą pracownicy służby zdrowia oraz osoby w domach opieki. Na drugą z tych grup przypada ok. 40 proc. wszystkich zgonów na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych.

 

ZOBACZ: Prof. Alicja Chybicka: zaszczepiłabym się przeciwko COVID-19

 

W grudniu - jak planuje amerykańskie ministerstwo zdrowia - zaszczepionych ma zostać 20 mln Amerykanów. Do końca stycznia liczba ta wzrosnąć ma do 50 mln, a do końca marca - do 100 mln. Z upływem czasu szczepionka ma być dostępna dla szerszych grup. Na wiosnę szczepionka powinna być dla każdego chętnego Amerykanina. Wtedy też znoszone będą główne obostrzenia.

 

Oczekuje się, że w piątek FDA zatwierdzi do awaryjnego użycia drugą szczepionkę, opracowaną przez firmę Moderna. Podobnie jak szczepionka Pfizera, tak i w przypadku tego preparatu badania wykazują, że jest on w ponad 90 proc. skuteczny.

 

300 tys. ofiar koronawirusa w USA

 

Szczepionka Pfizera otrzymała "zielone światło" w trakcie pogarszającej się w USA po Święcie Dziękczynienia sytuacji epidemicznej. Do poniedziałku na Covid-19 zmarło blisko 300 tys. Amerykanów, a bilans ten w ostatnim czasie regularnie powiększa się o 3 tys. dziennie, co oznacza, że grudzień może być w USA najtragiczniejszym miesiącem od początku epidemii.

 

ZOBACZ: Szczepionka już wkrótce będzie dostępna w Polsce? Prezydent rozmawiał z ekspertami

 

Gubernator New Jersey Phil Murphy stwierdził, że jego stan pod koniec grudnia "czeka piekło". Odnotowuje się tam rekordowe liczby wykrywanych dziennie przypadków SARS-CoV-2.

 

FDA informuje, że najczęstszymi efektami ubocznymi szczepionki Pfizera są zawroty i ból głowy, ból mięśniowy, dreszcze oraz gorączka. Ostre reakcje w badaniach klinicznych wystąpiły u mniej niż jednej na 20 testowanych osób. Statystycznie częściej dotyczyły osób starszych.

 

Szczepienia w Kanadzie

 

Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19. Kanada jest trzecim krajem, po Wielkiej Brytanii i Kanadzie, w którym rozpoczęto szczepienia preparatem Pfizer-BioNTech.

 

Wraz z Quidangen zaszczepione zostały cztery osoby z personelu medycznego z tej samej placówki, Rekai Centre.

 

Początek akcji szczepień został zarejestrowany przez kanadyjskie stacje telewizyjne i radiowe.

 

 

Ponad 60 procent z 13 350 ofiar śmiertelnych koronawirusa w Kanadzie to ludzie starsi mieszkający w domach opieki.

 

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że w grudniu najpierw zaszczepiony zostanie personel medyczny w szpitalach i domach opieki, przebywające tam osoby starsze i inne narażone najbardziej grupy ludności. Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie