Nowy rodzaj koronawirusa. Rozprzestrzenia się szybciej niż znany szczep

Świat
Nowy rodzaj koronawirusa. Rozprzestrzenia się szybciej niż znany szczep
PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
Nową mutację koronawirusa wykryto w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant koronawirusa, który - jak się uważa - rozprzestrzenia się szybciej niż ten znany do tej pory - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

Jak mówił Hancock, do tej pory wykryto ponad 6 tys. przypadków nowego wirusa na 60 różnych obszarach głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii i to on napędza gwałtowne wzrosty w statystykach, które są widoczne na tych obszarach w ostatnich dniach.

 

ZOBACZ: Rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19. Ma 91,4 proc. skuteczności

 

Hancock poinformował, że rozprzestrzenia się on szybciej niż znany dotychczas szczep i uważa się, że jest podobny do mutacji odkrytej w innych krajach w ostatnich miesiącach.

 

Nowa mutacja została po raz pierwszy zidentyfikowana w hrabstwie Kent w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań prowadzonych przez rządową agencję Public Health England, zaś członkowie rządu zostali poinformowani o tym w piątek.

 

Co ze szczepionką?

 

Minister zdrowia powiedział, że obecnie nie ma dowodów na to, że nowy wariant wirusa miałby nie zareagować na prowadzone w całym kraju szczepienia przeciw Covid-19 przy użyciu szczepionki stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech.

 

ZOBACZ: III fala pandemii w lutym? "Święta i ferie zdecydują"

 

- Muszę podkreślić, że w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę - mówił Hancock.

 

Dodał, że Światowa Organizacja Zdrowia została poinformowana o nowym wariancie, a rządowi naukowcy badają go w laboratorium w Porton Down.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie