Dziennikarka Polsat News laureatką nagrody BohaterON

Polska
Dziennikarka Polsat News laureatką nagrody BohaterON
Polsat News
Dziennikarka Polsat News Anna Hałas-Michalska została laureatką Nagrody BohaterON

Dziennikarka Polsat News Anna Hałas-Michalska została laureatką Nagrody BohaterON. Reporterkę doceniono za cykl ubiegłorocznych reportaży poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.

Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku i o uczestnikach walk o Warszawę w 1944 roku. Docenia także pracę na rzecz edukacji historyczno-patriotycznej.

 

Anna Hałas-Michalska została uhonorowana złotą statuetką w kategorii dziennikarz. Naszą redakcyjną koleżankę doceniono za cykl reportaży "Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny", który powstał przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

- Serdecznie i szczególnie chcę podziękować Powstańcom Warszawskim, moim bohaterom. Bohaterom moich reportaży. Za piękne, wzruszające rozmowy. To był cudny czas móc pracować nad tymi reportażami. Dostarczyły mnie osobiście wielu wzruszeń. Dziękuję, że dali się porwać w te miejsca dla nich szczególne - walk powstańczych, bo to tam kręciliśmy te rozmowy - powiedziała dziennikarka podczas odbierania nagrody.

 

ZOBACZ: "Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny". Odcinek 1: Godzina "W"

 

- Żebyśmy o tę wolność dbali; żebyśmy pamiętali o ich walce. I chciałabym tutaj wspomnieć śp. Eugeniusza Tyrajskiego, pseudonim "Sęk"; jednego z bohaterów reportażu, który odszedł rok temu. To pokazuje, jak ta pamięć jest ważna. Bardzo wam Powstańcy za wszystko dziękujemy. Ja też chciałam podziękować Muzeum Powstania Warszawskiego za współpracę przy tym projekcie, Telewizji Polsat, dzięki której mogłam go zrobić i Państwu za docenienie tej pracy - dodała.

 

Reportaże o Powstaniu Warszawskim

 

Seria reportaży, za które nagrodzono dziennikarkę, ukazała się na antenie Polsat News w 2019 roku. Wszystkie 10 odcinków można zobaczyć tutaj.

 

- To było niezwykle wzruszające rozmawiać z powstańcami w miejscach, w których walczyli i spojrzeć na Warszawę ich oczami. W czasie realizacji zdjęć nie raz popłynęły nam łzy. W tych wspomnieniach jest zarówno radość jak i cierpienie, nadzieja i ból, pytania o sens i cenę powstania, ale przede wszystkim wielka mądrość. Jest też jedno powtarzające się słowo, padające z ust każdego z bohaterów: "wolność". I gdy je mówią, widać, że znów mają po kilkanaście lat i biegną, jak wtedy 75 lat temu, na zbiórkę w Godzinę "W" - wspominała 1 sierpnia tego roku Hałas-Michalska.

 

ZOBACZ: "Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny". Odcinek 2: Rzeź Woli

 

- Jeden z bohaterów powiedział, że sami Powstańcy Warszawscy, którzy po wojnie wrócili do stolicy, wciąż widzą obrazy z powstania. Przeszłość przenika teraźniejszość i wraca do nich za każdym razem, gdy spacerują po mieście. Idąc ulicą, wchodząc do budynków, w których walczyli, widzą jednocześnie przyjaciół, którzy ginęli, bombardowane kamienice, ale i biało-czerwone flagi powiewające w bramach. Nas proszą tylko o jedno: "żebyśmy pamiętali" - mówiła dziennikarka.

 

WIDEO - Nagroda dla dziennikarki Polsat News za reportaże o powstańcach warszawskich

  

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie