Skradzione przez nazistów dzieła po 76 latach wrócą do Polski

Polska
Skradzione przez nazistów dzieła po 76 latach wrócą do Polski
facebook.com/Deputación Pontevedra
Po 76 latach obrazy wrócą do domu

Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej Galicji zwróci Polsce dwa obrazy z XV w., które zostały skradzione przez nazistów w czasie II wojny światowej i które później trafiły do Hiszpanii – poinformował agencję EFE dyrektor muzeum Juan Manuel Rey.

Obrazy, które wrócą do Polski, to „Dolorosa” (Matka Bolesna) i „Ecce Homo”, pierwotnie tworzące ten sam dyptyk religijny autorstwa flamandzkiego malarza Dirka Boutsa.

 

Zbiory z kolekcji Czartoryskich

 

Według przekazanej muzeum przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentacji, odnalezione w muzeum w Pontevedra dzieła sztuki należały do zbiorów Czartoryskich w Gołuchowie.

 

Spadkobierca rodzinnej kolekcji Czartoryskich oraz jego żona, księżniczka Maria de los Dolores de Borbon Dos Sicilias y Orleans po niemieckiej agresji na Polskę usiłowali ocalić dzieła sztuki i ukryli obrazy w piwnicy muzeum, znajdującego się za murami posiadłości. Zostali jednak zatrzymani podczas próby ucieczki z kraju, a naziści odkryli schowek i zagrabili najcenniejsze dzieła.

 

ZOBACZ: Obraz Łempickiej sprzedany. Rekord na polskim rynku aukcyjnym

 

Obrazy zostały wywiezione z Warszawy w 1944 r. i pojawiły się na rynku dzieł sztuki w Madrycie w 1973 r., kiedy w wyspecjalizowanej galerii w Barcelonie lub Madrycie zakupił je do swojej kolekcji mecenas muzeum Fernando Lopez. W 1994 dyptyk nabyło muzeum za cenę stanowiącą obecnie równowartość 23 tys. euro.

 

"Historyczna reperacja"

 

Pod koniec marca muzeum otrzymało ostrzeżenie od polskiego ministerstwa kultury, że są to obrazy zrabowane przez nazistów. - Nie ma wątpliwości, że są to te same obrazy, o których mówi Polska – powiedział dyrektor muzeum Juan Manuel Rey, cytowany w piątek wieczorem przez EFE.

 

Opublikowany przez Museo de Pontevedra Piątek, 11 grudnia 2020

 

Rey przyznał, że jest bardzo zadowolony z przyczynienia się do „historycznej reparacji” i wyjaśnił, że muzeum nie było świadome, skąd pochodziły obrazy, w związku z czym przy ich nabyciu nie doszło do nadużycia.

 

ZOBACZ: Drogocenny obraz uratowany w ostatniej chwili. Został wyrzucony wraz z makulaturą

 

Dyrekcja muzeum poinformowała, że zanim obrazy zostaną zwrócone Polsce, będą wystawione po raz ostatni dla publiczności hiszpańskiej w styczniu. Tematem wystawy będą grabieże dzieł sztuki, do których dochodzi podczas wojen.

rsr/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie