Święty Mikołaj a ekologia. Czy zaprzęg Mikołaja szkodzi środowisku?

Świat
Święty Mikołaj a ekologia. Czy zaprzęg Mikołaja szkodzi środowisku?
Pixabay/blende12
Zaprzęg świętego Mikołaja wyemituje do atmosfery równowartość blisko 22 ton dwutlenku węgla

Naukowiec z Uniwersytetu w Nottingham obliczył ile gazów cieplarnianych wyemitują do atmosfery renifery z zaprzęgu świętego Mikołaja, dostarczając prezenty dzieciom w Wigilię Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Mimo, że wynik wyszedł w tonach, to pojazd ten ciągle można uznawać za niskoemisyjny.

Profesor Phil Garnsworthy z Uniwersytetu w Nottingham jest specjalistą od zwierząt i żywności. Naukowiec postanowił wykorzystać swoją wiedzę i obliczył ile szkodliwego metanu wyemitują do atmosfery renifery ciągnące zaprzęg świętego Mikołaja w wigilijną noc. 

 

Wyliczenia opublikował dziennik "The Sun". Wynika z nich, że aby dostarczyć prezenty dla wszystkich dzieci w Wielkiej Brytanii, Mikołaj musi pokonać 419 000 kilometrów. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Dzieci martwią się o Świętego Mikołaja, bo "jest starszy i ma nadwagę". Lekarz uspokaja

 

Po przeanalizowaniu diety reniferów i energii, jaką będą musiały zużyć ciągnąc sanie, naukowiec ustalił, że pojedynczy renifer na skutek przemiany materii wydzieli do atmosfery 0,207 g metanu na kilometr.

 

Warto jednak zauważyć, że metan jest gazem 28 razy silniej przyczyniającym się do efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla, dlatego przeliczając ten wynik na CO2 wyjdzie nam 5,8 g dwutlenku węgla na kilometr dla jednego zwierzęcia.

 

Blisko 22 tony dwutlenku węgla

 

Ponieważ w zaprzęgu ciągnącym sanie świętego Mikołaja zwyczajowo jest dziewięć reniferów, po przemnożeniu daje to wynik 52,2 g CO2 na kilometr.

 

Gdy wartość tą pomnożymy przez ilość pokonanych kilometrów, okaże się, że w samej tylko Wielkiej Brytanii renifery z zaprzęgu świętego Mikołaja wydzielą do atmosfery równowartość 21,8 ton dwutlenku węgla.

 

ZOBACZ: Św. Mikołaj zaniepokojony pandemią. "Nie odwołamy świąt"

 

Chociaż blisko 22 tony dwutlenku węgla robią wrażenie, sanie świętego Mikołaja zostałyby skalsyfikowane w Wielkiej Brytanii jako pojazd niskoemisyjny.

 

Zaprzęg Mikołaja ma tylko nieco wyższą emisję niż przeciętny samochód hybrydowy typu plug-in (44 g CO2/km), ale znacznie niższą niż samochód dostawczy, który emituje 158,4 g CO2/km. 

 

Jak informuje "Th Sun" gdyby brytyjski rząd zdecydował się opodatkować pojazd Mikołaja, to roczny podatek obliczany na podstawie emisji CO2 wyniósłby w jego przypadku jedynie 15 funtów.

dk/ The Sun, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie