Św. Mikołaj zaniepokojony pandemią. "Nie odwołamy świąt"

Świat
Św. Mikołaj zaniepokojony pandemią. "Nie odwołamy świąt"
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
W Rovaniemi każdego roku "święta są świętami", choć św. Mikołaj jest zaniepokojony pandemią

Tak jak inni, także Święty Mikołaj jest zaniepokojony problemami wywołanymi przez koronawirusa, ale Boże Narodzenie 2020 nie zostanie odwołane; pomimo okoliczności przygotowania idą świetnie - przekazało Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

- Jedną z najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która tak jak wszystko inne została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu - przyznał Święty Mikołaj. - Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku, a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi - dodał.

 

Podkreślił, że również on sam jako "strażnik dobrego postępowania" przestrzega oficjalnych zaleceń sanitarnych takich jak przykładne mycie rąk czy zachowanie fizycznego dystansu.

 

Skrzaty w maseczkach

 

Skrzaty - pomocnicy Mikołaja - noszą maseczki, a sam Mikołaj przyjmuje gości w swoim biurze zza pleksi w kształcie piernika.

 

- Niech czas oczekiwania na święta będzie szczególnie dobry - życzy Święty Mikołaj polskim czytelnikom.

 

ZOBACZ: Halloween w czasie pandemii. Popularne stają się zrzutnie na cukierki

 

Do oddalonego o ponad 800 km od Helsinek Rovaniemi, gdzie jest oficjalne biuro Świętego Mikołaja, zima przyszła w ostatnich dniach, a w niektórych regionach Laponii śniegu jest już ponad 30 cm.

 

- W Rovaniemi każdego roku "święta są świętami" - mówi Sanna Karkkainen kierująca biurem Visit Rovaniemi.

 

18-10-2020 - Santa Claus Village, Rovaniemi, Lapland. The first snow arrived last night in Santa Claus Village :-) It starts to look very Xmassy :-) More about Santa Claus Village: www.santaclausvillage.info

Opublikowany przez Santatelevision: Santa Claus’ TV Niedziela, 18 października 2020

 

Wyjaśnia, że to, co najbardziej przyciąga przyjezdnych, to "gwarancja śniegu i magia północy, zorza polarna oraz renifery". W tym roku jednak z powodu pandemii i międzynarodowych ograniczeń w podróżowaniu, miasto i cała Laponia spodziewają się większej liczby turystów krajowych.

 

ZOBACZ: Zakaz zabaw w Halloween w jednym z włoskich regionów

 

- Rovaniemi wciąż jednak czeka na międzynarodowe grupy turystów, ale to, ilu ich przybędzie w tym sezonie, trudno przewidzieć - przyznaje Karkkainen. Dodaje, że liczba popularnych dotychczas lotów czarterowych z turystami z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoch czy Chin spadła rekordowo w związku z koronawirusem. Finowie - liczebnie - nie są w stanie ich zastąpić.

 

Otwarcie sezonu na początku listopada

 

W poprzednich latach wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi każdego roku odwiedzało średnio ponad pół miliona osób, z czego ponad 100 tys. w samym grudniu.

 

Na początek listopada w wiosce zaplanowane jest oficjalnie tradycyjne otwarcie świątecznego sezonu. Ta uroczystość, organizowana w Rovaniemi corocznie od ponad 50 lat, w tym roku - jako znak obecnych czasów - odbędzie się wirtualnie i śledzić będzie ją można na całym świecie.

 

Snowy here!❄️ Forests are looking beautiful around Rovaniemi.😍

Opublikowany przez Visit Rovaniemi - the Official Hometown of Santa Claus Poniedziałek, 19 października 2020

 

W fińskiej części Laponii - dość słabo zaludnionym obszarze - sytuacja epidemiczna jest obecnie spokojna (ok. 20 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni; w skali całej Finlandii - ok. 50). Władze Rovaniemi zalecają jednak używanie maseczek w pomieszczeniach oraz w punktach usługowych, w których zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe. W wielu miejscach obsługi klienta są zainstalowane osłony z pleksi, a liczba punktów dezynfekcji rąk została zwiększona.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie