Minister spadła ze stopnia na sali obrad w niemieckim parlamencie

Świat
Minister spadła ze stopnia na sali obrad w niemieckim parlamencie
PAP/EPA/Hayoung Jeon
Minister potknęła się na schodach na sali obrad niemieckiego Bundestagu.

Niemiecka minister minister rolnictwa i polityki żywnościowej przewróciła się podczas debaty niemieckiego Bundestagu nad budżetem. Julia Klöckner (CDU) straciła równowagę, gdy schodziła ze stopnia, idąc w kierunku miejsc dla rządu. Niemieckiej polityk pomógł się podnieść minister finansów Olaf Sholz.

Do wypadku doszło w środę podczas debaty dotyczącej kształtu budżetu federalnego, który coraz bardziej obciążają koszty pandemii. Kanclerz Angela Merkel w swoim wystąpieniu argumentowała, że konieczne są kolejne nadzwyczajne działania. Dodała jednak, że "w szczególnej sytuacji trzeba także szczególnie działać".

 

Wypadek podczas debaty nad budżetem

 

Minister rolnictwa upadła, schodząc ze stopnia w kierunku ław zajmowanych przez członków rządu. Na zdjęciach opublikowanych przez agencje widać, jak do klęczącej minister rolnictwa Julii Klöckner podchodzi szef resortu finansów Olaf Sholz i pomaga jej się podnieść.

 

Minister przewróciła się, schodząc po stopniach na sali obrad niemieckiego Bundestagu.PA/EPA/Hayoung Jeon
Minister przewróciła się, schodząc ze stopnia na sali obrad niemieckiego Bundestagu.

 

Wypadek szefowej niemieckiego resortu rolnictwa nagrały obecne na sali kamery. Na filmie, który w internecie opublikował dziennik "Bild", widać, że niemieckiej minister wskutek upadku spadły okulary.

 

 

Długi pandemii obciążą przyszłe pokolenia

 

Podczas środowej debaty dotyczącej budżetu federalnego kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła konieczność zaciągnięcia przez państwo nowych długów w celu sfinansowania dalszej walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Przyznała, że decyzja o zaciągnięciu długów w tak dużej wysokości "nie jest w żadnym razie łatwa", gdyż oznacza obciążenie przyszłych gospodarstw domowych oraz ograniczenia dla przyszłych wydatków i przyszłych pokoleń.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Merkel przedłuża obostrzenia

 

- Najważniejszym kluczem do skutecznego zwalczania wirusa jest odpowiedzialne postępowanie każdej osoby oraz gotowość do współdziałania - oceniła Merkel zwracając się do społeczeństwa.

 

Minister twarzą protestów rolników

 

W środę setki rolników blokowały ciągnikami centralne magazyny dyskontów w kilku niemieckich krajach związkowych. Przed niektórymi magazynami ustawiono nawet 200 ciągników. Zablokowany został także centralny magazyn jednej z sieci, która obecna jest w Polsce.

 

Niemieccy rolnicy nie zgadzają się z polityką cen detalicznych i niskimi cenami mleka oraz wieprzowiny.

 

ZOBACZ: Niemcy: brak maseczki na twarzy może kosztować nawet 25 tys. euro

 

Federalna minister rolnictwa Julia Klöckner znalazła się w centrum tego protestu. Szefowie dużych niemieckich sieci handlowych: Edeka, Rewe, Aldi i grupy Schwarz, zwrócili się bowiem do kanclerz Angeli Merkel w związku z wypowiedziami polityk. Przedstawiła ona niedawno projekt ustawy, która ma lepiej chronić rolników i mniejszych dostawców przed presją cenową i nieuczciwymi praktykami gigantów handlu detalicznego. Sieci supermarketów argumentowały, że Julia Klöckner nakreśliła zniekształcony obraz ich firm.

hlk/ polsatnews.pl, bilde.de, EPA, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie