Koronawirus w Niemczech. Merkel przedłuża obostrzenia

Świat
Koronawirus w Niemczech. Merkel przedłuża obostrzenia
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Merkel: obostrzenia związane z koronawirusem przedłużone do 10 stycznia

Do 10 stycznia będą obowiązywać w Niemczech obecne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa - poinformowała w środę niemiecka kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z szefami rządów krajowych.

- Kraje przedłużą restrykcje od 20 grudnia do 10 stycznia - powiedziała Merkel. - W zasadzie wszystko pozostanie tak, jak jest obecnie - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Negatywne skutki dla zdrowia po ciężkim przebiegu COVID-19

 

Obecne obostrzenia w całych Niemczech obowiązują od początku listopada. Pod koniec minionego miesiąca Merkel oświadczyła, że ograniczenia zostaną przedłużone do 20 grudnia.

Jakie restrykcje panują w Niemczech?

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami obowiązuje limit kontaktów do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem.

 

Sklepy hurtowe i detaliczne pozostają otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta. Wymóg noszenia maseczek ma zastosowanie również w przestrzeni przed sklepami detalicznymi i na parkingach.

 

ZOBACZ: Trzy potencjalne leki na COVID-19

 

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Stosowanie wyrobów pirotechnicznych ma być zakazane na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzi. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie