Sławomir Nitras chce pozwać Ryszarda Terleckiego. Chodzi o obraźliwe słowa

Polska
Sławomir Nitras chce pozwać Ryszarda Terleckiego. Chodzi o obraźliwe słowa
Polsat News
Ryszard Terlecki jest wicemarszałkiem Sejmu z ramienia PiS i szefem klubu tej partii

Poseł KO Sławomir Nitras zapowiedział w czwartek złożenie pozwu do sądu przeciwko wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu (PiS) za obraźliwe wypowiedzi pod jego adresem. Chodzi m.in. o słowa wicemarszałka "siadaj, pajacu", które padły w środę na sali sejmowej. - Rzeczywiście poniosły mnie nerwy, ale muszę zauważyć, że pan Nitras jest takim trefnisiem Platformy - odpowiedział Terlecki.

Sejm odrzucił w środę wniosek Koalicji Obywatelskiej (wsparty przez Lewicę) o odwołanie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Obrady prowadził wówczas wicemarszałek Terlecki.

 

Posłowie opozycji komentowali z ław sejmowych wystąpienie Kaczyńskiego, a także premiera Mateusza Morawieckiego, Terlecki kilkakrotnie zwracał im uwagę, a w końcu do niektórych z nich zwrócił się "pan jest pajacem sejmowym".

 

ZOBACZ: "Zostałam poszarpana przez przedstawiciela Konfederacji". Posłanka Lewicy zawiadomiła policję

 

Później, gdy Terlecki ogłosił przerwę w obradach, a Nitras podszedł do mównicy i chciał zgłosić wniosek formalny, wicemarszałek zwrócił się do niego: "siadaj, pajacu".

 

"Nie zostawię tego, bo to nie pierwszy raz"

 

Nitras zapowiedział w czwartek, że zamierza złożyć do sądu pozew przeciwko Terleckiemu.

 

- Nie wiem jeszcze, czy będzie to sprawa karna, czy cywilna, na razie analizuje to mój prawnik. Nie zostawię tego, bo to już nie jest pierwszy raz. Nie chodzi tylko o tę wczorajszą wypowiedź, ale i wcześniejsze, bo było ich bez liku - wyjaśnił poseł KO. Jak dodał, zarówno ta środowa wypowiedź polityka PiS, jak i wcześniejsze, były dla niego obraźliwe.

 

Sugestia pozwu przeciwko Terleckiemu znalazła się w czwartek na profilu twitterowym Nitrasa. Polityk zamieścił fragment filmu "Poranek kojota" i dodał komentarz: "Słownictwo podobne, arogancja ta sama. Wystarczy tylko uczesać, ubrać elegancko i będzie wykapany marszałek Terlecki. A serio to spotkamy się w sądzie".

 

 

Terlecki o Nitrasie: jest trefnisiem Platformy Obywatelskiej

 

Terlecki odniósł się do zapowiedzi posła KO. Przyznał, że "rzeczywiście poniosły go nerwy".

 

- Ale muszę zauważyć, że pan Nitras jest takim, jakby to powiedzieć, trefnisiem Platformy. Przez całą wczorajszą sesję przeszkadzał, przerywał, dowcipkował, także wyrażał się nieparlamentarnie i każdego może wyprowadzić z równowagi, mi się to też zdarzyło, ale uważam, że klub powinien jakoś dyscyplinować swoich posłów - wyjaśnił.

 

Nitras pozwał już Kuchcińskiego

 

Jeśli Nitras pozwie Terleckiego, nie będzie to jego pierwsza potyczka sądowa z kierownictwem Sejmu za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dwa lata temu skierował do sądu pozew przeciwko Sejmowi, reprezentowanemu przez ówczesnego marszałka Marka Kuchcińskiego (PiS).

 

ZOBACZ: Nitras: w policji będzie musiała odbyć się weryfikacja

 

Polityk KO oczekuje w nim zapłaty tytułem zwrotu "bezpodstawnie obniżonego uposażenia" i odszkodowania za nierówne traktowanie co - według niego - przejawiało się brakiem zgody na jego udział w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

 

Nitras powiedział w czwartek, że po dwóch latach jest wreszcie szansa na to, żeby sprawa jego pozwu wreszcie ruszyła w sądzie. Wcześniej - jak dodał - marszałek Sejmu wnosił, ale nieskutecznie, o oddalenie sprawy.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie