Pocztowa "Solidarność" prosi premiera o wsparcie. "Agresywny atak obcych podmiotów"

Biznes
Pocztowa "Solidarność" prosi premiera o wsparcie. "Agresywny atak obcych podmiotów"
Poczta Polska
Związkowcy z Poczty Polskiej zauważyli, że m.in. przestarzała infrastruktura nie pozwala konkurować ich spółce w internetowym handlu

"Polski rynek kurierski jest agresywnie atakowany przez obce podmioty, szczególnie niemieckie i francuskie, a nawet amerykańskie" - napisali pocztowcy z "Solidarności" w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina. Ich zdaniem Poczta Polska potrzebuje wsparcia Skarbu Państwa m.in. ze względu na spadające dochody i "przestarzałą infrastrukturę logistyczną".

List NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej otrzymali także m.in. szef tej państwowej spółki Tomasz Zdzikot, szef związku zawodowego Piotr Duda, posłowie PiS Marek Suski i Arkadiusz Czartoryski.

 

Pocztowcy stwierdzili w nim, że narodowy operator, czyli Poczta Polska, potrzebuje wsparcia właściciela (Skarbu Państwa), ponieważ "jest jedynym podmiotem na rynku będącym w stanie podjąć walkę z obcym kapitałem". Powołują się przy tym na "patriotyzm gospodarczy", który - jak przekazali - powinien być "promowany i wspierany".

 

ZOBACZ: PKN Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press

 

Ich zdaniem, to od decyzji władz zależy, czy "wydatki obywateli na usługi kurierskie i paczkowe będą w postaci podatków i dywidendy zasilały budżet państwa, czy będą odprowadzane do zagranicznych właścicieli". Jak przypomnieli, polski rynek kurierski jest "agresywnie atakowany przez obce podmioty, szczególnie niemieckie i francuskie, a nawet amerykańskie".

 

Pocztowcy o rynku e-commerce: niestety, liderują na nim operatorzy zagraniczni

 

Pocztowa "Solidarność" stwierdziła również, że co roku spada liczba wysyłanych listów, a sytuację tę pogłębiają pandemia oraz postępujące zmiany technologiczne.

 

Według związkowców, Poczta Polska w tej sytuacji nie będzie mogła m.in. sfinansować "koniecznych inwestycji rozwojowych", ponieważ jej dochody wciąż będą spadać. To ma spowodować również, że wynagrodzenia pracowników państwowej spółki nie będą rosnąć.

 

Jak zasugerowała "S", Poczta Polska powinna stać się konkurencyjnym graczem na rynku e-commerce (handlu i innych transakcji przez internet). "Niestety, liderami są na nim operatorzy zagraniczni, a Poczta Polska ze względu na przestarzałą infrastrukturę logistyczną ma go zaledwie 9 proc." - dodał związek.

 

"S": Poczta Polska jest największym pracodawcą w kraju

 

Pocztowcy przypomnieli, że Poczta przygotowała Projekt Architektury Sieci Logistycznej, który - ich zdaniem - ma pomóc w naprawie obecnej sytuacji. Zaapelowali, by władze państwowe potraktowało tę inicjatywę priorytetowo.

 

ZOBACZ: NIK rozpoczęła kontrolę budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

 

"Poczta Polska powinna być kluczowym graczem w naszym kraju, tak jak to jest w przypadku operatorów w Niemczech i Francji (...). Jest największym pracodawcą w kraju; ona i jej pracownicy są znaczącymi płatnikami zobowiązań publiczno-prawnych" - stwierdzili w liście.

 

"Solidarność" zaproponowała, by Skarb Państwa m.in. podniósł kapitał zakładowy spółki, co ma pomóc jej w realizacji Projektu Architektury.

wka/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie