Merkel: Niemcy ciężko pracowały, by znaleźć rozwiązanie obaw Polski i Węgier

Świat
Merkel: Niemcy ciężko pracowały, by znaleźć rozwiązanie obaw Polski i Węgier
Reuters
Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że dopiero na szczycie okaże się, czy wszyscy liderzy państw członkowskich zaakceptują proponowany kompromis.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Brukseli, że jej rząd ciężko pracował nad budową kompromisu z Polską i Węgrami, by jednocześnie podtrzymać mechanizm praworządności. Jak dodała, w czwartek okaże się, czy przywódcy osiągną konsensus. "Jesteśmy jeden cal od osiągnięcia porozumienia" - powiedział premier Węgier. Mateusz Morawiecki oczekuje rozdzielenia kwestii budżetu od praworządności.

- Niemcy ciężko pracowały, by zniwelować różnice i znaleźć rozwiązania dla obaw Polski i Węgier, jedocześnie podtrzymując mechanizm praworządności zgodnie z tym, co ustaliliśmy z Parlamentem Europejskim - oświadczyła Angela Merkel tuż przed rozpoczęciem czwartkowego szczytu Rady Europejskiej. Kanclerz Niemiec zapowiedziała jednak, że dopiero na szczycie okaże się, czy wszyscy liderzy państw członkowskich zaakceptują proponowany kompromis, mający przełamać impas ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

 

Wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli premier Węgier Viktor Orban poinformował dziennikarzy, że porozumienie jest bliskie.

 

ZOBACZ: Premier: w konkluzjach szczytu oczekujemy rozdzielenia praworządności od kontroli budżetu

 

- Jesteśmy jeden cal od osiągnięcia konsensusu. Moim zdaniem jesteśmy bardzo, bardzo blisko dobrego porozumienia dla jedności Unii Europejskiej. Dziś walczymy o jedność naszego wspólnego kontynentu - powiedział premier Węgier.

 

Dodał, że jest to "walka o zdrowy rozsądek". - Jest oczywiste, że w sytuacji, kiedy nasze narody i tyle ludzi jest w potrzebie z powodu pandemii i jej konsekwencji gospodarczych, musimy zachowywać się rozsądnie - zaznaczył.

 

- Stoimy na progu podjęcia bardzo ważnych decyzji. Musimy jako Europa rozstrzygnąć kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi i ze specjalnym funduszem odbudowy, ale mechanizmy uruchamiania tych funduszy muszą być jasne. Nie mogą podlegać żadnym arbitralnym decyzjom, nie mogą podlegać decyzjom politycznie motywowanym. Musimy mieć jasność, co do stosowanych kryteriów - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem szczytu w Brukseli.

 

WIDEO - Mateusz Morawiecki o polskich oczekiwaniach przed szczytem w Brukseli

  

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie