Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymają zaświadczenie

Polska
Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymają zaświadczenie
PAP/EPA/VICTORIA JONES / POOL
Proces szczepień będzie opierał się na zaproszeniach ważnych 60 dni od dnia wystawienia

Osoba, która się zaszczepi przeciw COVID-19, otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień - poinformowano w projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw tej chorobie.

W projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 poinformowano, że proces szczepień będzie opierał się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od dnia wystawienia.

 

"Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby niemającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania)" - wyjaśniono.

 

 

Jak umówimy się na szczepienie?

 

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Na wizytę pacjent będzie mógł się umówić za pośrednictwem specjalnej infolinii, przez Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

 

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało podania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania).

 

ZOBACZ: Premier o szczepionkach: mamy zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek

 

Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS-a z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

 

 

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie Pl. Pacjent otrzyma też umożliwiające korzystanie z ułatwień zaświadczenie o szczepieniu.

 

"Ozdrowieńcom szczepienie nie zaszkodzi"

 

- Nie będziemy wprowadzać różnicowania i poprzedzać procesu szczepienia badaniem przeciwciał. Osobom, które przeszły COVID-19, szczepienie nie zaszkodzi - wskazał we wtorek szef MZ Adam Niedzielski.

 

Minister był pytany na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, czy szczepieniami będą obejmowani również ozdrowieńcy.

 

- To jest bardzo dobre pytanie, dyskusja toczy się w skali całej Europy. Punkty widzenia w tym przypadku nie są ostro zarysowane, to znaczy nie ma jednoznacznej, zero-jedynkowej odpowiedzi. Zdecydowana większość państw przychyla się do tego, by szczepić wszystkich, niezależnie, czy mają przeciwciała, czy są ozdrowieńcami udokumentowanymi - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci? Ekspert wyjaśnia

 

Przekazał, że kwestia ta była też omawiana na Radzie Medycznej. - Odpowiedź, która wskazuje nasz sposób myślenia, jest taka, że szczepienie na pewno nie zaszkodzi ozdrowieńcowi. Nie ma żadnej możliwości, by osobom, które przeszły COVID-19, szczepienie zaszkodziło - zaznaczył.

 

ZOBACZ: WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza "zero Covid-19"

 

Niedzielski poinformował, że zdecydowano, aby nie wprowadzać żadnego różnicowania i nie poprzedzać procesu szczepienia badaniem przeciwciał. - Nie chcemy procesu szczepień nadmierni komplikować - powiedział minister.

 

- Wszystko wskazuje na to, by proces szczepienia oferować również ozdrowieńcom. Szczepienie jest dobrowolne. Nie widzimy powodu, by tym osobom zabronić dostępu do czegoś, co będzie prawem każdego obywatela. Każdy obywatel ma prawo do zaszczepienia - zaznaczył minister.

 

Propozycje benefitów

Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

 

W projekcie zwrócono uwagę, że produkcja i dystrybucja szczepionek będą stopniowe. Z tego powodu szczepienie społeczeństwa będzie również przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

 

ZOBACZ: Benefity dla zaszczepionych. Jest projekt

 

Zgodnie z projektem najpierw realizowane będą: "Etap 0" i "Etap 1" szczepień.

 

W ramach "Etapu 0" zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia - personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 

W "Etapie 1" szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.

 

W kolejnym "Etapie 2" szczepienie otrzymają "kluczowe grupy zawodowe". Chodzi o pracowników sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych).

 

W drugim etapie będą także szczepione osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). Pacjenci, u których występują takie choroby, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania,.

 

W "Etapie 3" szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

rsr/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie