PKN Orlen przeprowadzi emisję obligacji o wartości 1 mld zł

Biznes
PKN Orlen przeprowadzi emisję obligacji o wartości 1 mld zł
Artur Andrzej/wikimedia

PKN Orlen jeszcze w tym roku przeprowadzi emisję obligacji o wartości 1 mld zł. Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek zarząd spółki. Środki z emisji zostaną przeznaczone m.in. na bieżące projekty inwestycyjne, zgodne z przyjętą strategią Grupy Orlen osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

"PKN Orlen zakończył budowanie książki popytu i jeszcze w tym roku przeprowadzi emisję obligacji o wartości 1 mld zł i marży na poziomie 90 punktów bazowych ponad 6-miesięczny Wibor" - podał w komunikacie koncern, podkreślając, iż uzyskał bardzo korzystne warunki finansowania - najniższe oprocentowanie w historii spółki i jednocześnie najniższą marżę od czasu kryzysu finansowego w 2008 r.

 

Jak zapowiedział PKN Orlen, będzie to "pierwsza w historii Europy Środkowej emisja korporacyjnych obligacji zrównoważonych, których oprocentowanie będzie oparte na niezależnym ratingu ESG, czyli ocenie zaangażowania emitenta w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu". "Środki z emisji zostaną przeznaczone m.in. na bieżące projekty inwestycyjne, zgodne z przyjętą strategią osiągnięcia przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 r." - oznajmił koncern.

 

PKN Orlen: bardzo duże zainteresowanie inwestorów

 

Według PKN Orlen, skierowana do inwestorów kwalifikowanych emisja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestników rynku kapitałowego. W informacji podkreślono, że "zapisy na obligacje PKN Orlen złożyły 54 podmioty. Łączna wartość zapisów wyniosła 2,2 mld zł, co oznacza ponad 2-krotną nadsubskrypcję".

 

- Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie inwestorów, pomimo tak niestabilnego dla rynku kapitałowego okresu, wywołanego pandemią COVID-19. Jest to dla nas wyraźny sygnał, świadczący o słuszności przyjętych kierunków rozwoju i podejmowanych przez PKN Orlen działań biznesowych - oświadczył prezes spółki Daniel Obajtek, cytowany w jej komunikacie. Jak ocenił, potwierdzeniem trafnego kierunku rozwoju, który obrała Grupa Orlen, jest również kurs akcji płockiego koncernu, który od ogłoszenia ostatnio nowej strategii wzrósł o blisko 20 proc., a od październikowego minimum o ponad 60 proc.

 

ZOBACZ: PKN Orlen przejmuje Polska Press. Opozycja o "putinizacji" mediów

 

- Jesteśmy też dumni z faktu, że jako pierwsza firma w Europie Środkowej wyemitujemy obligacje oparte na ratingu ESG. Aktywnie uczestniczymy w transformacji energetycznej, postrzegając ten proces nie tylko przez pryzmat wyzwań, ale przede wszystkim szansy na dalszy, zrównoważony rozwój PKN Orlen - zaznaczył Obajtek. I dodał - Zgodnie z naszą długoterminową strategią, realizujemy ambitne projekty, które umożliwią nam osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. Jesteśmy wiarygodnym i stabilnym partnerem, prowadzimy nowoczesny biznes, dlatego finansowanie inwestycji będzie opierać się m.in. na środkach pochodzących z emisji obligacji zrównoważonego rozwoju.

 

"Do emisji zostaną wprowadzone elementy ESG"

 

Odnosząc się do szczegółów zapowiadanej emisji, PKN Orlen poinformował, że "wyemituje na rynku polskim obligacje na okaziciela z 5-letnim okresem zapadalności" - emisja przeprowadzona będzie w ramach umowy istniejącego krajowego programu emisji obligacji spółki, a obligacje zostaną wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych. "Do emisji zostaną wprowadzone elementy ESG. Poziom marży uzależniony będzie od ratingu ESG nadawanego przez agencję MSCI" - wyjaśnił koncern.

 

 

PKN Orlen zadeklarował, że "konsekwentnie dąży do neutralności ekologicznej, efektywności energetycznej i wysokich standardów bezpieczeństwa". Koncern przypomniał, że ocenie ratingowej agencji Sustainaltytics z 2020 r. uplasował się na piątej pozycji spośród 86 firm z segmentu Oil & Gas Refining and Marketing - kategoria Refiners & Pipelines. Nadmienił przy tym, że jednocześnie awansował do kategorii ocen Medium Risk - w 2019 r. znajdował się w kategorii "High Risk", dla której istnieje średnie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków finansowych ze względu na czynnik ESG.

 

ZOBACZ: Nowa strategia PKN Orlen. "Przybliży nas do celu neutralności emisyjnej"

 

Jak wspomniano we wtorkowym komunikacie, PKN Orlen we wrześniu zapowiedział do 2030 r. redukcję emisji CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. "Zgodnie z założeniami, inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku kapitałowym" - oznajmił koncern.

 

ZOBACZ: Decyzja biznesowa czy polityczna? Komentarze o przejęciu Polski Press przez Orlen

 

Z końcem listopada PKN Orlen opublikował swą nową, długoterminową strategię. Zapowiedział w niej m.in., że do 2030 r. Grupa Orlen wyda na inwestycje ponad 140 mld zł, a priorytetem będą projekty oparte o długofalowe trendy, technologiczne, konsumenckie i środowiskowe.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie