Nowa strategia PKN Orlen. "Przybliży nas do celu neutralności emisyjnej"

Biznes
Nowa strategia PKN Orlen. "Przybliży nas do celu neutralności emisyjnej"
Polsat News
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

PKN Orlen zakłada w opublikowanej w poniedziałek strategii do 2030 r. ok. 140 mld zł inwestycji, w tym ok. 30 mld w zrównoważony rozwój. Inne założenia to m. in. 26 mld zł EBITDA, 2,5 GW mocy OZE w 2030 r. i dywidenda na poziomie co najmniej 3,5 zł na akcję.

Inne założenia strategii to np. wzrost udziału specjalistycznych produktów petrochemicznych w portfelu Grupy Kapitałowej Orlen do ok. 25 proc.; wzrost liczby stacji benzynowych do ponad 3,5 tys. oraz liczby stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych do ponad 1000.

 

ZOBACZ: PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem

 

Planowa redukcja emisji CO2 w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach o 20 proc. oraz o 33 proc. emisji jednostkowej z energetyki. Do 2050 r. zakłada się osiągniecie neutralności emisyjnej.

 

Elementem Strategii są inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju, w tym ponad 25 mld zł w projekty obniżające emisje CO2, których celem jest dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej, rozwój energetyki odnawialnej, rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach czy rozwój w obszarze recyklingu.

"Jeden z największych producentów czystej energii"

Jak mówił podczas prezentacji strategii prezes koncernu Daniel Obajtek, spółka musi maksymalizować zyski z dotychczasowych aktywów i inwestować je w nowe, perspektywiczne biznesy, jak OZE, nowoczesna, niskoemisyjna petrochemia, paliwa alternatywne, biokomponenty i wodór.

 

- Będziemy jednym z największym producentów czystej energii w regionie, znacząco poszerzymy ofertę pozapaliwową, będziemy rozbudowywać sieć stacji i rozwijać nowe formaty poza stacjami - wskazał prezes PKN Orlen.

 

WIDEO: Prezes PKN Orlen o strategii do 2030 r.

  

- Strategia 2030 znacząco przybliży nas do celu neutralności emisyjnej w 2050 r. - dodał.

Inwestycja w farmy wiatrowe

Koncern planuje zainwestować w energetyce 47 mld zł do 2030 r., w tym w 800 MW w farmach wiatrowych na lądzie i w fotowoltaikę oraz w nowe elektrownie gazowe, w tym w elektrowni w Ostrołęce. Dodatkowo, w 2030 r. 20 proc. potrzebnego firmie gazu ma pochodzić z własnego wydobycia.

 

Orlen przewiduje też rozwój aktywów dystrybucyjnych, w tym np. pilotażowe magazyny energii.

 

ZOBACZ: 650 turbin wiatrowych od GE będzie w stanie zaspokoić energetycznie całą Polskę

 

Jak z kolei mówił wiceprezes Zbigniew Leszczyński, docelowo udział produktów specjalistycznych z petrochemii ma wzrosnąć z 16 do 25 proc., firma planuje wzmacniać pozycję w obszarach recyklingu tworzyw sztucznych, w 2030 r. ma mieć zdolności przetwarzania chemicznego i mechanicznego tworzyw rzędu 300-400 tys. ton rocznie.

 

Wiceprezes Józef Węgrecki zapowiedział z kolei maksymalizację wartości segmentu rafinerii poprzez pogłębienie przerobu ropy i inwestycje w nowe zielone technologie. - Mamy konsekwentny plan produkcji wodoru klasy automotive - wskazał. - Nie ma wątpliwości, że wodór to paliwo przyszłości, na stacjach Orlenu będą dystrybutory wodoru - zapowiedział Węgrecki.

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie