Premier: Katarzyna Łaniewska nie ustała w staraniach o lepszy, sprawiedliwy kształt Polski

Polska
Premier: Katarzyna Łaniewska nie ustała w staraniach o lepszy, sprawiedliwy kształt Polski
PAP/Grzegorz Jakubowski
Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień

Katarzyna Łaniewska stworzyła nie tylko szereg niezapomnianych ról, ale była aktywna w walce o wolną Polskę; zaangażowała się w działalność antykomunistyczną, w wolnej Polsce nie ustała w staraniach o jej lepszy, sprawiedliwy kształt - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Katarzyna Łaniewska - aktorka filmowa i teatralna - zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat. Szerokiej publiczności była znana m.in. z seriali "Plebania", "Czterdziestolatek" i "Gruby", a także komedii "Kogel-mogel". Artystka była związana m.in. z warszawskimi Teatrami: Polskim, Dramatycznym, Narodowym i Ateneum.

 

Zaangażowana w działalność antykomunistyczną

 

"Pani Katarzyna Łaniewska stworzyła nie tylko szereg niezapomnianych ról, ale była aktywna w walce o wolną Polskę. Zaangażowała się w działalność antykomunistyczną współpracując z bł. ks. J. Popiełuszką. W wolnej Polsce nie ustała w staraniach o jej lepszy, sprawiedliwy kształt. RIP" - napisał w poniedziałek na Twitterze Morawiecki.

 

 

Katarzyna Łaniewska urodziła się 20 czerwca 1933 r. w Łodzi. W 1955 r. została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych.

 

ZOBACZ: Stanisław Brudny, Miesięcznik "Kino" i Kwartet Wilanów wśród odznaczonych medalami Gloria Artis

 

Aktorka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej". Niespełna dwa tygodnie temu artystka została laureatką dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie