Stanisław Brudny, Miesięcznik "Kino" i Kwartet Wilanów wśród odznaczonych medalami Gloria Artis

Kultura
Stanisław Brudny, Miesięcznik "Kino" i Kwartet Wilanów wśród odznaczonych medalami Gloria Artis
PAP/Tomasz Gzell

Stanisław Brudny, Miesięcznik "Kino" i Kwartet Wilanów znaleźli się wśród odznaczonych medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medale są wyrazem uznania i długu, jaki Polska zaciągnęła u państwa - mówiła w środę wiceszefowa MKiDN Wanda Zwinogrodzka.

W środę w siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość wręczenia Medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wybitnym przedstawicielom polskiej kultury wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Wiceminister kultury wskazała, że medale Gloria Artis są "najwyższym odznaczeniem, jakim Rzeczpospolita honoruje zasługi na niwie kultury, a zatem w obszarze kluczowym dla naszego państwa". Podkreśliła, że to "właśnie polska kultura przechowała idee niepodległości, wolę jej odtworzenia i dzięki temu Rzeczpospolita znowu jest niepodległym państwem".

 

Zaznaczyła, że "nie tylko z powodów historycznych ta dziedzina jest dla Rzeczpospolitej kluczowa". - To jest sfera, w której rodzą się, pielęgnowane są idee kształtujące naszą teraźniejszość i przyszłość. Tak jak my, ciesząc się niepodległym, suwerennym państwem, w którym możemy wedle naszych własnych potrzeb kształtować okoliczności, w jakich żyjemy, jesteśmy w tym względzie beneficjentami wysiłku tych wszystkich pokoleń, które przechowały dziedzictwo tej państwowości i właśnie wolę jej odtworzenia, tak również zobligowani jesteśmy do takiego wysiłku na rzecz przyszłości - powiedziała Zwinogrodzka.

 

- Medale są wyrazem uznania, ale przede wszystkim są świadectwem świadomości długu, jakie państwo polskie zaciągnęło u państwa za sprawą tego ogromnego wysiłku, talentu, ale również wielu wyrzeczeń, jakich każde dzieło wymaga, aby mogło powstać - mówiła wiceszefowa resortu kultury zwracając się do odznaczonych.

 

Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w dziedzinie teatru otrzymał Stanisław Brudny - wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, który pracuje także w radiu oraz dubbingu.

 

Brudny ocenił, że odznaczenie jest "zwieńczeniem" jego pracy artystycznej. "Jestem o tyle usatysfakcjonowany, że jest to nagroda artystyczna wręczana przez ludzi, którzy znają arkana sztuki wszelkiej dziedziny i nie wynika z niczego innego, jak tylko z uznania pracy" - podkreślił aktor.

 

Jak mówił, jego celem jest - dopóki zdrowie mu pozwoli - "uczestniczyć w tworzeniu tej wspaniałej, w przeszłości i obecnie, polskiej kultury". - Jeżeli uda mi się jeszcze wywołać uśmiech, a również łzę wzruszenia, to z całą przyjemnością będę uczestniczył dalej, jako aktor już w tej chwili kilku teatrów - dodał Brudny.

 

Srebrne odznaczenia

 

Srebrnymi Medalami w dziedzinie muzyki zostali odznaczeni Paweł Kowalski oraz Kwartet Wilanów w składzie - Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Marian Wasiółka, Ryszard Duź.

 

Kowalski, który jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków, powiedział, że odznaczenie jest dla niego "bardzo cenne i traktuje je jako zobowiązanie w połowie drogi artystycznej". - Czyli za to, co już zrobiłem - od debiutu z Witoldem Lutosławskim wiele lat temu, kiedy grałem jego koncert fortepianowy, a maestro Lutosławski dyrygował to wykonanie - od tego czasu udało się wiele zdziałać dla muzyki polskiej - ale również, jako zobowiązanie wobec tego, co ma nastąpić - wyjaśnił.

 

Brązowe medale

 

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: w dziedzinie literatury - Janina Hera, w dziedzinie muzyki - Dorota Wójcik, w dziedzinie filmu - Miesięcznik "Kino", w dziedzinie upowszechniania kultury - Kazimierz Soszka, Ryszard Piotr Heliasz i o. Andrzej Bujnowski, w dziedzinie muzealnictwa - Paweł Trzeciak.

 

- Myśmy zdecydowali się powiązać nasze pismo z repertuarem filmowym, czyli z kinami. Tam, gdzie chodzi publiczność, tam, gdzie są ludzie, gdzie jest żywy kontakt między filmem a obiegiem tego filmu i między publiczność. Tego się trzymamy. Oczywiście omawiamy pewne wydarzenia, docieramy do twórców do artystów, ale podstawą dla nas jest repertuar - podkreślił redaktor naczelny Miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński.

 

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze